fbpx

Zapowiedź meczu z Olimpią Elbląg

Już dzisiaj rywalem Warty w ramach 6. kolejki II ligi 2016/2017 będzie Olimpia Elbląg. Już w przeszłości „Zieloni” mierzyli się z tym rywalem z północy kraju i bilans dla poznańskiego zespołu jest raczej pozytywny.

„Olimpijczycy” to drużyna założona po II wojnie światowej, w 1945 roku. Początkowo nazywała się Syrena, Olimpia po raz pierwszy pojawiła się w niej dopiero dziesięć lat po założeniu, a na stałe zagościła na piłkarskich boiskach w roku 1960.

Elbląski klub nie może pochwalić się tak wybitnymi osiągnięciami jak Warta. W historii nigdy nie zawitał bowiem do bram I ligi/Ekstraklasy, a największym sukcesem jest dziewięć sezonów na jej zapleczu, z czego tam najlepszym wynikiem było ósme miejsce w sezonie 1986/1987. Ostatni raz „Związkowi” na tym poziomie występowali w sezonie 2011/2012 i to właśnie wtedy doszło do pierwszych pojedynków z Wartą.

W sierpniu 2011 ówczesny beniaminek I ligi również w sierpniu gościł Wartę u siebie, ale wtedy w ramach 1/32 Pucharu Polski. Poznaniacy pojechali tam, jak się wydawało, po łatwy awans i wreszcie dobry występ w rozgrywkach pucharowych. I rzeczywiście, przez dużą część meczu to się udawało, prowadzili po trafieniu Macieja Scherfchena. Na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry wyrównał jednak Mateusz Kołodziejski. Ostatecznie doszło do serii rzutów karnych, w których w poprzeczkę trafił Michał Ciarkowski, a strzał Filipa Marciniaka zatrzymał się na słupku. To Olimpia awansowała do 1/16, gdzie przegrała z Arką Gdynia… również po karnych.

To nie był jednak koniec pojedynków Warty z Olimpią w tamtym sezonie. Obie ekipy zmierzyły się jeszcze ze sobą dwukrotnie w ramach rozgrywek I ligi. Za każdym razem górą była „Duma Wildy”, wygrywając oba spotkania po 2:0. Różnicę w przypadku tych drużyn było również widać w tabeli na koniec sezon. „Zieloni”, mimo wielkich aspiracji zajęli co prawda dopiero 10. miejsce, ale Olimpią z kretesem po roku opuściła I-ligowe boiska, z zaledwie 22 punktami na koncie zajmując ostatnie miejsce.

Ten sezon dla Olimpii, podobnie jak dla Warty, rozpoczął się raczej słabo. Tak jak w przypadku „Zielonych”, tak i podopieczni Adama Borosa mają po pięciu spotkaniach na swoim koncie cztery punkty. Na ich dorobek składają się aż cztery podziały punktów – z Rakowem Częstochowa, Polonią Bytom, Polonią Warszawa i Stalą Stalowa Wola. Jedyną porażkę elblążanie odnieśli w 3. kolejce z Odrą Opole.

Na sam koniec warto jeszcze dodać, że w zespole dzisiejszego rywala drużyny Tomasza Bekasa, występuje doskonale znany nam zawodnik. Paweł Piceluk dwukrotnie ubierał zieloną koszulkę Warty. Przy Drodze Dębińskiej występował wiosną sezonu 11/12 (1 gol w 9 meczach I ligi) oraz sezonie 13/14 (7 goli w 30 spotkaniach II ligi).

Początek meczu Olimpia Elbląg – Warta Poznań o godzinie 17.