fbpx

Historia spotkań z Odrą Opole

Już w środę Zieloni zmierzą się w Opolu z tamtejszą Odrą, w zaległym spotkaniu 14. kolejki Fortuna 1 Ligi. Będzie to 15. mecz o punkty pomiędzy tymi zespołami.

Po raz pierwszy środowi rywale spotkali się ze sobą w 1959 roku w rozgrywkach II ligi. W dwumeczu lepsza okazała się Odra, która zwyciężyła na swoim terenie 5:0, a z Poznania wywiozła jeden punkt po bezbramkowym remisie. Niebiesko-czerwonym udało się wtedy zwyciężyć grupę północną drugiej ligi, wyprzedzając na koniec rozgrywek o pięć punktów drugi zespół w tabeli, naszego rywala zza miedzy, Lecha Poznań. Warciarze, pod wodzą Edwarda Nowickiego, uplasowali się na dziewiątym miejscu.

Na pierwsze zwycięstwo w starciach z Odrą Warta musiała poczekać aż 49 lat. W sezonie 1970/71 Oderka dwukrotnie zwyciężyła 2:0, w rozgrywkach 1997/98 w Opolu powtórzył się wspomniany wyżej wynik, w Poznaniu padł natomiast remis 1:1. Duma Wildy przełamała się dopiero w sezonie 2007/08. Pierwsze spotkanie obu zespołów, w Opolu, zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, ale w kwietniowym rewanżu w stolicy Wielkopolski, po bramkach Marcina Wojciechowskiego i Tomasza Magdziarza, Warta pokonała Odrę w ósmym ligowym starciu obu zespołów. Kolejny sezon był pierwszym, w którym Warcie udało się wygrać w dwumeczu z drużyną z Opolszczyzny – po remisie w Opolu 1:1, na wiosnę podopieczni Bogusława Baniaka zwyciężyli 1:0, a strzelcem jedynej bramki w tamtym spotkaniu był Paweł Iwanicki.

Kilka lat musieli czekać sympatycy obu zespołów na kolejny pojedynek ukochanych drużyn. Nastąpiło to 5 lat temu, gdy Warta i Odra spotkały się w grupie zachodniej II ligi, w sezonie 2013/14. Po dwóch remisach, 1:1 oraz 2:2, oba zespoły pożegnały się z trzecim poziomem rozgrywkowym, zajmując kolejno 9. i 12. miejsce w tabeli po ostatniej kolejce.

Najnowszy rozdział w historii starć na linii Warta-Odra został napisany w sezonie 2016/17, po którego zakończeniu niebiesko-czerwoni świętowali awans na zaplecze Ekstraklasy. Fanatycy zespołu z Drogi Dębińskiej nie będą tego dwumeczu wspominać dobrze; pierwszy mecz w Opolu, który zakończył się wynikiem 4:1 dla gospodarzy, jak i rewanż w Poznaniu, przegrany przez Wartę 1:3, wyraźnie pokazały możliwości i różnicę pomiędzy zespołami w tamtym czasie. 

Bilans spotkań Warty z Odrą:
14 meczów: 2 zwycięstwa – 5 remisów – 7 porażek
Stosunek bramek: 10:24