fbpx

Do trzech razy sztuka – historia spotkań z GKS-em K.

W sobotę, o godzinie 17:45, Warta zmierzy się w starciu ligowym z GKS-em Katowice po raz siedemnasty. Tak jak w przypadku poprzedniego meczu Zielonych, historia wydaje się wskazywać gospodarzy jako faworytów.

Po raz pierwszy oba kluby zmierzyły się ze sobą w sezonie 1993/94, w ramach 15. kolejki ówczesnej I ligi. W starciu beniaminka najwyższej klasy rozgrywkowej ze zdobywcą Pucharu Polski, lepszy okazał się ten drugi. GKS, po zwycięstwie 0:2, wywiózł wtedy z Poznania trzy punkty. W rewanżu padł wynik 3:0, a Ślązacy zakończyli sezon ze srebrnymi medalami, natomiast Warta zajęła 14. miejsce, z przewagą ośmiu punktów nad pierwszym ze spadkowiczów, krakowską Wisłą.

W kolejnym sezonie (zarazem ostatnim Warty w ekstraklasie) obyło się bez niespodzianek – GKS pewnie wygrał oba spotkania 0:4 i 1:5, znacznie przyczyniając się do spadku zespołu prowadzonego przez Eugeniusza Samolczyka i Tadeusza Łuczaka.

Na następne starcie Gieksy Zielonymi trzeba było czekać do sezonu 2006/07. Przez kolejne 6 lat obserwatorzy zaplecza polskiej ekstraklasy byli świadkami dwunastu spotkań pomiędzy tymi zespołami – lecz tylko dwa z nich zakończyły się zwycięstwem Warty.

20 marca 2011 roku około 19000 osób przybyło na Stadion Miejski w Poznaniu, by zobaczyć pierwszy domowy mecz Warty po przejęciu sekcji przez Izabellę Łukomską-Pyżalską. Mecz z katowickim GKS-em zakończył się wygraną Dumy Wildy 2:1, po bramkach Michała Ciarkowskiego i Pawła Iwanickiego. Pierwsze zwycięstwo Zielonych w Katowicach nastąpiło rok później, kiedy to gole Piotra Reissa i Piotra Giela dały Warcie tryumf 0:3 w 32. kolejce I ligi sezonu 2011/12.

Bilans spotkań Warty z GKS-em:
16 meczów: 2 zwycięstwa – 5 remisów – 9 porażek
Stosunek bramek: 16:32