fbpx
Kajetan Szmyt (Warta Poznań)

Kajetan Szmyt: “Warta Poznań to był mój bardzo dobry wybór”

Traktuję to jako duże wyróżnienie – mówi o podpisaniu kontraktu z Wartą Poznań 16-letni Kajetan Szmyt, który jest w wildeckim klubie przez prawie połowę swojego życia. Dla młodego pomocnika “Zielonych” ostatnie miesiące są naprawdę niezwykłe.

Niespełna 3 lata temu, w lipcu 2016 roku zdobył jedyną bramkę dla reprezentacji Wielkopolskiego ZPN w finałowym meczu ze Śląskiem i przesądził o zdobyciu mistrzostwa Polski drużyn do lat 14. Nie wyróżnia się i pewnie nigdy nie będzie się wyróżniał warunkami fizycznymi. Mało tego, wzrost (171 cm) może nawet kiedyś okazać się przeszkodą w zrobieniu dużej kariery przez Kajetana Szmyta. Ale to, czego nikt mu nie zabierze, to spory potencjał i, co chyba najważniejsze, odpowiednie podejście do treningów i ciężkiej pracy. Wszystko to pozwoliło nastolatkowi cieszyć się z dwóch ważnych wydarzeń w ostatnich tygodniach: podpisania kontraktu z Wartą Poznań i debiutu w pierwszym zespole “Zielonych”, w meczu ligowym.

Trening Warty Poznań. Michał Grobelny i Kajetan Szmyt

To, że udało mi się podpisać kontrakt z Wartą Poznań jest dla mnie na pewno dużym wyróżnieniem. Z Wartą jestem związany od ponad 8 lat i już teraz mogę stwierdzić, że był to bardzo dobry wybór. Uważam, że tutaj się wszystkiego nauczyłem i w najbliższym czasie nadal chce się tu szkolić – mówi Kajetan Szmyt. Jego umowa z klubem obowiązuje do końca czerwca 2020 r. z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Trening Warty Poznań. Kajetan Szmyt

Podpisanie kontraktu było naturalną konsekwencją tego, co działo się z Kajetanem Szmytem od kilku miesięcy. W styczniu zaczął regularnie trenować z seniorską drużyną, prowadzoną przez trenera Petra Nemca. Wystąpił w kilku sparingach i znalazł się w kadrze “Zielonych” na wiosenne mecze Fortuna 1. Ligi. – Moje życie sportowe znacznie przyspieszyło od momentu, gdy trafiłem do pierwszej drużyny. Piłka seniorska bardzo różni się od piłki juniorskiej, przede wszystkim szybkością działań na boisku oraz fizycznością. Ale przepracowałem ciężki okres zimowy, więc jestem do tego przygotowany – tłumaczy ofensywny pomocnik Warty Poznań.

Chojniczanka Chojnice - Warta Poznań 0:2. Kajetan Szmyt

W minioną środę, w ostatniej minucie meczu z Chojniczanką Chojnice Kajetan Szmyt zastąpił na boisku Roberta Janickiego i zanotował swój pierwszy oficjalny występ w dorosłej piłce. – Bardzo się cieszę, że udało mi się zadebiutować w lidze. Bardzo dziękuje za to trenerom – mówi zawodnik, który 29 maja skończy 17 lat. – Debiut jest dla mnie potwierdzeniem tego, że wykonuję dobrą pracę na treningach. Traktuję to też jako bodziec do dalszej pracy. Chcę teraz zbierać jak najwięcej minut w seniorskiej piłce.

Warta Poznań U-17 - Lech Poznań U-17. Kajetan Szmyt

Kajetan Szmyt trenuje z pierwszym zespołem “Zielonych”, ale wiosną występuje też w drużynach do lat 17 i do lat 19 poznańskiego klubu. – Trenerzy tych zespołów oczekują ode mnie, że będę dawał jakość drużynie i będę liderem na boisku. Ja też zdaję sobie z tego sprawę i w każdym meczu staram się udowadniać, że zasługuję na miejsce w którym jestem – przyznaje młody zawodnik.

Kajetan Szmyt (Warta Poznań)