fbpx
Trening bramkarzy Warty Poznań na obozie w Jarocinie

Bramkarze Warty Poznań przygotowują się do sezonu. Nad czym pracują?

Doświadczeni Tomasz Laskowski i Adrian Lis oraz junior Norbert Łuczak to trzech bramkarzy Warty Poznań, którzy trenują na zgrupowaniu w Jarocinie. Na treningach gra toczy się nie tylko o to, kto będzie jesienią bramkarzem numer jeden „Zielonych” .

Nie jest lekko – Adrian Lis z grymasem rozciera prawy bok. Lądował na nim kilkadziesiąt razy podczas przedpołudniowego treningu. Drugie tyle razy rzucał się w lewą stronę. W czasie, gdy pierwszy trener Warty Poznań Piotr Tworek ćwiczy z zawodnikami z pola ustawienie taktyczne, bramkarze bronią strzał za strzałem swojego trenera Dominika Kubiaka. Obok Adriana Lisa, między słupkami uwijają się też Tomasz Laskowski (na zdjęciu poniżej) oraz zaledwie 16-letni Norbert Łuczak.

Tomasz Laskowski (Warta Poznań)

Okres przygotowawczy bramkarzy do nowego sezonu różni się nieco od tego, który przechodzą obrońcy, pomocnicy i napastnicy. – Czas przygotowań do sezonu jest podzielony na trzy etapy – wyjaśnia Dominik Kubiak. – W ramach przygotowania ogólnego pracujemy nad wytrzymałością oraz nad podniesieniem poziomu sprawności ogólnej. Potem jest etap zajęć ukierunkowanych, poświęconych specyfice gry na pozycji bramkarza. Ważne są tu aspekty techniczno–taktyczne i sposób, w jaki zawodnik porusza się w samej bramce oraz na przedpolu. W Jarocinie pracujemy właśnie na tych kwestiach. Ostatni etap to już zachowanie się w sytuacjach meczowych.

Trener Dominik Kubiak trafił do Warty Poznań zimą. Jest to więc jego drugi okres przygotowawczy z bramkarzami „Zielonych”. – Myślę, że zawodnicy bardzo dobrze zareagowali na moje metody treningu i są przekonani do kierunku, w jakim idzie nasza praca – uważa szkoleniowiec. – Określiliśmy mocne oraz słabe strony i pracujemy nad tym, żeby podnieść ich na wyższy poziom. Każdy z nich ma jeszcze rezerwy. Praca obejmuje przygotowanie w obszarach taktyczno-technicznym, motorycznym oraz mentalnym.

Trening bramkarzy Warty Poznań

Dla Norberta Łuczaka (rocznik 2003) to pierwszy obóz z seniorskim zespołem Warty Poznań. – W rundzie wiosennej zapraszałem na treningi pierwszego zespołu trzech młodych bramkarzy z drużyn juniorskich. Zdecydowałem, że to właśnie Norbertowi chcę się bliżej przyjrzeć i to on będzie bramkarzem numer trzy na obozie – tłumaczy Dominik Kubiak.

Wiosną trzeci w kolejce do miejsca w bramce „Zielonych” był Konrad Syldatk, ale nie ma go już w klubie. Odszedł po wygaśnięciu kontraktu. Kto będzie trzecim bramkarzem Warty Poznań w nowym sezonie? – W klubie funkcjonuje akademia bramkarska. Jej zawodnicy w pierwszej kolejności są sprawdzani pod kątem tego, czy już teraz są w stanie sprostać roli trzeciego bramkarza. Dwóch bramkarzy już mamy, ale wciąż otwarta jest kwestia tego, kto będzie tym trzecim – zapewnia trener Kubiak.