fbpx
Piłkarze Warty Poznań na grobie Edmunda Szyca; fot. Agnieszka Torba

Piłkarze Warty Poznań odwiedzili grób Edmunda Szyca

Delegacja złożona m.in. z piłkarzy pierwszego zespołu Warty Poznań udała się w czwartek na cmentarz na Junikowie, gdzie zapaliła znicze i złożyła kwiaty na grobie założyciela klubu. Groby piłkarskich mistrzów Polski z 1929 i 1947 roku odwiedzili młodzi gracze z Akademii Warty Poznań.

Zmarły w 1987 roku Edmund Szyc był w gronie kilku nastolatków, którzy w 1912 roku powołali do życia Wartę Poznań. Początkowo, jako pierwszy w mieście polski klub piłkarski, który jednak z czasem rósł o kolejne sekcje i w latach 30. był najpotężniejszym klubem w Poznaniu i jednym z czołowych w Polsce.

Co roku, w okolicach Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przedstawiciele Warty Poznań (klubu sportowego i spółki akcyjnej) odwiedzają miejsce spoczynku Edmunda Szyca. Tym razem w delegacji znaleźli się również trzej piłkarze pierwszego zespołu „Zielonych”: kapitan Bartosz Kieliba oraz Jakub Kiełb i Jakub Kuzdra.

Niezależnie od nich, zawodnicy Akademii Warty Poznań wybrali się na cmentarze, na których są pochowani piłkarze – mistrzowie Polski z 1929 i 1947 roku. Młodzi gracze zapalili zielone znicze z herbem klubu na grobach kilkunastu byłych zawodników, spoczywających na Junikowie, Miłostowie, Górczynie i Jeżycach.

Pamięć o byłych piłkarzach Warty Poznań podtrzymują też kibice ze stowarzyszenia „Zielona Strefa”, którzy odwiedzają groby wybitnych piłkarzy, m.in. Henryka Czapczyka, Mariana Fontowicza, Czesława Gendery, Feliksa Krystkowiaka, Bolesława Smólskiego oraz legendarnego prezesa, Edmunda Szyca.