fbpx
Wojciech Tomaszewski (Warta Poznań) na stażu w Bayerze Leverkusen. Z lewej Sławomir Czarniecki, koordynator ds. sportu w Bayerze

Wojciech Tomaszewski na stażu w Bayerze 04 Leverkusen

Dyrektor Akademii Warty Poznań i członek sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny „Zielonych”, Wojciech Tomaszewski przebywał na stażu w Bayerze 04 Leverkusen, szóstym obecnie zespole niemieckiej Bundesligi i uczestniku Ligi Mistrzów.

Odbyłem staż w ramach kursu na licencję trenerską UEFA Pro. W Leverkusen miałem okazję uczestniczyć w pracy sztabu pierwszej drużyny Bayeru i przyglądać się warsztatowi trenerskiemu nie tylko Petera Bosza, czyli trenera zespołu grającego w Bundeslidze, ale również obserwować działania szkoleniowe trenerów zespołów młodzieżowych w klubowej akademii. Codziennie byłem na treningach pierwszej drużyny i rozmawiałem z trenerami – mówi Wojciech Tomaszewski.

Wojciech Tomaszewski (Warta Poznań) na stażu w Bayerze Leverkusen. Z lewej Peter Bosz

Peter Bosz (na zdjęciu powyżej) to były reprezentant Holandii, rozegrał m.in. 155 meczów w Feyenoordzie Rotterdam, z którym zdobył mistrzostwo kraju i trzy razy Puchar Holandii. Jako trener pracował m.in. w Ajaksie Amsterdam, z którym dotarł do finału Ligi Europejskiej w 2017 roku, Borussii Dortmund, a od ubiegłego roku odpowiada za wyniki Bayeru Leverkusen. – Bardzo się cieszę z tego, że miałem okazję odbyć dwugodzinną rozmowę z Peterem Boszem i poznać jego styl pracy oraz filozofię gry w piłkę nożną – podkreśla Wojciech Tomaszewski.

Dyrektor Akademii Warty Poznań był w weekend na meczach ligowych zespołów Bayeru do lat 17 i do lat 19. W środę obejrzał mecz zespołu z Leverkusen przeciwko Juventusowi Turyn w Młodzieżowej Lidze Mistrzów, a wieczorem pojedynek Bayeru z Juventusem (0:2) w Lidze Mistrzów.

Wojciech Tomaszewski (Warta Poznań) na stażu w Bayerze Leverkusen. Z prawej Sławomir Czarniecki, koordynator ds. sportu w Bayerze

Na czwartek jest zaplanowane spotkanie podsumowujące mój staż. Po nim wracam do domu – mówi przedstawiciel Warty Poznań, któremu podczas pobytu w Niemczech pomagał Sławomir Czarniecki (na górnym zdjęciu i zdjęciu powyżej), koordynator ds. sportu w Bayerze, odpowiedzialny m.in. za kwestie związane ze szkoleniem młodzieży i klubową akademię. – Wyjeżdżam z Leverkusen z nowymi doświadczeniami i wiedzą, ale też z przekonaniem, że to dopiero początek współpracy między naszymi klubami, zwłaszcza Akademii Warty Poznań i Bayeru 04 Leverkusen. Wierzę w to, że już w niedalekiej przyszłości ta współpraca zaowocuje wymianą doświadczeń i myśli szkoleniowej – zapowiada Wojciech Tomaszewski.