fbpx
Kapitan Warty Poznań Bartosz Kieliba w meczu Pucharu Polski z Błękitnymi Stargard

Warta Poznań kontra Lechia Gdańsk – pierwszy taki mecz od 25 lat

Piłkarze Warty Poznań zmierzą się w niedzielę o godz. 15 z Lechią Gdańsk w 1. kolejce PKO Ekstraklasy  i będzie to pierwszy od ponad ćwierćwiecza mecz „Zielonych” na tym poziomie ligowym. Wejściówki na stadion w Grodzisku Wlkp. można kupować na bilety.klubwarta.pl.

14 czerwca 1995 roku, dzień przed swoimi 83. urodzinami Warta Poznań żegnała się z Ekstraklasą przegranym 1:3 pojedynkiem z Zagłębiem Lubin na zrujnowanym dziś stadionie im. Edmunda Szyca. Spadek nastąpił już wcześniej, ale to od tamtego meczu liczy się czas nieobecności „Zielonych” w topowej lidze w kraju. Czas, który właśnie się kończy – w niedzielę Warta Poznań zagra w Ekstraklasie dokładnie po 9200 dniach przerwy.

Z obecnej kadry Warty Poznań tylko Łukasz Trałka ma prawo pamiętać jej poprzednie występy w ówczesnej I lidze. Kilku kolejnych graczy może powiedzieć, że było już wtedy na świecie, jednak pamiętać tamtych spotkań nie ma prawa. Tylko 9 zawodników ma za sobą debiut w Ekstraklasie, jednak jedynie czterech – Łukasz Trałka, Mateusz, Kupczak, Michał Kopczyński i Mariusz Rybicki – zaistniało w niej na dobre. Do ligi wkracza więc zespół, który ma szansę być w niej powiewem świeżości. Z trenerem Piotrem Tworkiem, który spełnia swoje zawodowe marzenia.

Oficjalnie dla wielu naszych graczy będzie to wydarzenie, które utkwi im w pamięci. Z drugiej strony jednak graliśmy już przecież nie raz z zespołami z Ekstraklasy i wiemy, jak będzie wyglądała gra i jak może się przedstawiać sytuacja na boisku – mówi trener Piotr Tworek. – Z tymi debiutami wiąże się fajna historia, ale podchodzimy do tego wszystkiego na chłodno i musimy się skupić na sobie. Jako gospodarz chcemy narzucić swój styl gry, a na pewno pokazać charakter, agresję w odbiorze piłki, bo to będzie kluczem do odniesienia zwycięstwa.

Trening Warty Poznań przed meczem z Lechią Gdańsk. Robert Janicki i Michał Kopczyński

Lechia Gdańsk to czwarty zespół poprzedniego sezonu, finalista Pucharu Polski. – Znamy mocne strony naszego rywala, ale wiemy też, w których sytuacjach my będziemy mocniejsi – podkreśla szkoleniowiec. – Przestrzegałem zespół przed akcjami oskrzydlającymi i mocnymi dośrodkowaniami w pole karne, jak również wykończeniem tych akcji, bo wiemy, że Lechia ma bardzo mocny przód i musimy być uważni.

Dla obu ekip będzie to drugi występ po letniej przerwie w rozgrywkach. Poznaniacy awansowali do 1/16 Fortuna Pucharu Polski po niedzielnym remisie 3:3 i wygranej w rzutach karnych z Błękitnymi Stargard. Drużyna z Trójmiasta pokonała z kolei w środę 4:0 Stal w Stalowej Woli.

W Stargardzie zagrało czterech nowych piłkarzy „Zielonych”: bramkarz Daniel Bielica, pomocnicy Mateusz Czyżycki i Konrad Handzlik oraz napastnik Mateusz Kuzimski. W tygodniu do Warty Poznań dołączyli jeszcze pomocnik Michał Kopczyński i obrońca Mateusz Spychała, który nie trenuje jeszcze z zespołem.  – Przeżył tragedię rodzinną, zmarł mu tato – tłumaczy trener Warty Poznań i dodaje: – Mateusz to rozwojowy i bardzo ciekawy młody zawodnik. Będziemy go jeszcze szkolić i starać się rozwijać, ale jest typem agresywnego i zadziornego obrońcy. Dla wielu bocznych pomocników może być przeszkodą nie do przejścia.

Trener Warty Poznań Piotr Tworek

Wiadomo, że kadra na mecz z Lechią Gdańsk to nie jest jeszcze ostateczny kształt zespołu Warty Poznań na pierwszą część sezonu PKO Ekstraklasy. – Szukamy wzmocnień w formacjach defensywnych. Rozglądamy się też za bocznymi pomocnikami. Będziemy też obserwowali, jak wygląda nasza linia napadu. Na pewno jesteśmy i będziemy czujni na rynku transferowym – podkreśla szkoleniowiec.

Mecz Warta Poznań – Lechia Gdańsk zostanie rozegrany w niedzielę, 23 sierpnia o godz. 15 w Grodzisku Wlkp. Bilety i karnety są do kupienia wyłącznie na bilety.klubwarta.pl. Transmisja w Canal+ Sport.