fbpx
Stadion Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej 12

Warta Poznań bez dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Projekt modernizacji obiektów przy Drodze Dębińskiej 12 nie uzyskał dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 38 mln zł z tej puli miało być przeznaczone na poprawę infrastruktury, z której na co dzień korzystają piłkarze Warty Poznań oraz przedstawiciele sekcji szermierki, tenisa ziemnego i hokeja na trawie.

Na rozstrzygnięcie tego konkursu Klub i kibice „Zielonych” czekali z zainteresowaniem i wiązali z nim ogromne nadzieje. We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki drugiego rozdania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wstępnie było to 6 mld zł. W Wielkopolsce na sfinansowanie lub dofinansowanie 134 projektów przeznaczono blisko 267,5 mln zł. Chodzi o inwestycje, których realizacja stanęła pod znakiem zapytania ze względu na COVID-19. Rządowy Fundusz jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację finansową samorządów z powodu pandemii koronawirusa.

Niestety, na liście wybranych inwestycji nie znalazła się koncepcja gruntownej modernizacji bazy sportowej przy Drodze Dębińskiej 12. To był projekt, z którym Warta Poznań wiązała ogromne nadzieje. Był efektem wspólnych prac Warty Poznań S.A. oraz Klubu Sportowego Warta Poznań przy wsparciu samorządu Miasta Poznania. Inwestycja miała na celu zapewnienie infrastruktury dla sekcji obecnie funkcjonujących na terenie obiektów tj. piłki nożnej, szermierki, tenisa ziemnego oraz hokeja na trawie.

Realizacja tego planu pozwoliłaby stworzyć unikalny w skali kraju kompleks sportowy w samym centrum miasta. Założenia były ambitne. Miała zostać zbudowana zadaszona trybuny wraz z zapleczem socjalnym – wszystko to z myślą o organizacji meczów piłkarskich w najwyższej klasie rozgrywkowej, a docelowo rozbudowania widowni i stworzenia kameralnego stadionu w „Ogródku”. Ponadto w projekcie było także zbudowanie dwóch boisk treningowych (w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią i zadaszeniem), także dla Akademii Warty Poznań, budowę hali szermierczej z pełnym wyposażeniem, hali gimnastycznej dla hokeistów na trawie oraz kortów tenisowych.

Koszt inwestycji oszacowano na niemal 43 mln zł. Lwia część środków – bo aż 38 mln zł – miała pochodzić z budżetu centralnego. Zgodnie z wymogami Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych prace budowlane miały się zakończyć do grudnia 2022 roku.

Fot. Adam Ciereszko