fbpx
Lechia Gdańsk - Warta Poznań 1:1

Najskuteczniejsi w Warcie Poznań – po 16. kolejce PKO BP Ekstraklasy

Dzięki asyście w meczu z Lechią Gdańsk Mateusz Kuzimski ma już w tym sezonie okrągłe 10 punktów w klubowej klasyfikacji kanadyjskiej Warty Poznań. Po raz pierwszy na listę punktujących wpisał się Mariusz Rybicki.

Mariusz Rybicki w marcu skończy 28 lat. Pierwszego gola w Ekstraklasie strzelił blisko 9 lat temu, w marcu 2012 roku, gdy zdobył honorową bramkę w przegranym przez Widzew Łódź spotkaniu z Ruchem Chorzów (1:2). Przed transferem do Warty Poznań skrzydłowy miał na koncie 7 trafień w najwyższej lidze – ostanie w maju 2014 roku, również w barwach łódzkiego zespołu. Gol na 1:1 strzelony w Gdańsku jest więc dla Mariusza Rybickiego pierwszym od niemal 7 lat w Ekstraklasie i dopiero drugim  w barwach „Zielonych”. Wcześniej pokonał bramkarza Odry Opole (3:0) we wrześniu 2019 roku, w Fortuna 1 Lidze.

Doświadczony pomocnik jest już dwunastym piłkarzem Warty Poznań, który cieszył się z gola w bieżących rozgrywkach i dziesiątym, który pokonał bramkarza rywali w Ekstraklasie.

Przy wyrównującej bramce dla Warty Poznań w meczu z Lechią Gdańsk kluczowa była rola Mateusza Kuzimskiego. To on sprytnym zagraniem oszukał obrońcę, a następnie głową podał piłkę obok Duszana Kuciaka do Mariusza Rybickiego. Najlepszy strzelec drużyny trenera Piotra Tworka wypracował w ten sposób już trzecią bramkę w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy (drugi wynik w drużynie). Po zsumowaniu tego dorobku z 7 golami (4 w lidze i 3 w Fortuna Pucharze Polski) Mateusz Kuzimski ma już 10 punktów w klubowej klasyfikacji kanadyjskiej i jest jej zdecydowanym liderem.

Warto podkreślić, że „Zieloni” kontynuują serię meczów ze zdobytą bramką. Występ w Gdańsku był już piątym z kolei, w którym trafiali do siatki. Takiej passy zespół nie miał jeszcze w tym sezonie. Rekordem za kadencji trenera Piotra Tworka jest 11 „bramkowych” meczów na otwarcie rozgrywek ligowych 2019/20.

BRAMKI:
7 – Kuzimski (3 w Pucharze Polski)
2 – Łukasz Trałka (1 w PP), Jan Grzesik, Michał Jakóbowski
1 – Gracjan Jaroch (1 PP), Adrian Laskowski (1 PP), Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Mateusz Kupczak, Robert Janicki , Jakub Kiełb, Mariusz Rybicki (+1)

ASYSTY:
5 – Łukasz Trałka (1 w Pucharze Polski)
3 – Mateusz Kuzimski  (+1)
2 – Mateusz Czyżycki (1 w PP), Jan Grzesik, Jakub Kuzdra
1 – Konrad Handzlik (1 PP), Kajetan Szmyt (1 PP), Adrian Laskowski, Robert Ivanov (1 w PP), Mario Rodriguez (1 w PP), Michał Jakóbowski

KLASYFIKACJA KANADYJSKA
10  – Mateusz Kuzimski
7 – Łukasz Trałka
4 – Jan Grzesik
3 – Michał Jakóbowski
2 – Adrian Laskowski, Jakub Kuzdra
1 – Gracjan Jaroch, Mateusz Czyżycki, Konrad Handzlik, Kajetan Szmyt, Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Robert Ivanov, Mario Rodriguez, Robert Janicki, Jakub Kiełb.

CZYSTE KONTA
2  – Adrian Lis
1 – Daniel Bielica


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MECZU LECHIA GDAŃSK – WARTA POZNAŃ