fbpx
Stadion Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej 12; fot. Adam Ciereszko

Radni z KKFiT za przyznaniem pieniędzy na rozbudowę bazy sportowej przy DD12

Jednogłośnie przyjęliśmy stanowisko, by przekazać środki finansowe niezbędne do realizacji pierwszego etapu modernizacji obiektów przy Drodze Dębińskiej – mówi Bartłomiej Ignaszewski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. To kolejny krok w kierunku stworzenia nowoczesnej bazy sportowej, m.in. stadionu, na którym swoje mecze ligowe mogliby rozgrywać piłkarze Warty Poznań.

Poznańscy radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki zaprosili na poniedziałkowe posiedzenie (odbywało się zdalnie) przedstawicieli Warty Poznań: zarówno stowarzyszenia KS Warta, jak i spółki akcyjnej Warta Poznań, która zarządza drużynami piłkarskimi. To nie pierwszy raz, gdy władze „Zielonych” mają okazję spotkać się z radnymi i rozmawiać o rozwiązaniu palących potrzeb. Między innymi efektem poprzednich tego typu wizyt było przyznanie w ostatnim czasie pieniędzy na budowę sztucznego oświetlenia (inwestycja już zrealizowana), dokończenie instalacji podgrzewania murawy (w trakcie), jak i niedawna przeprowadzka Warty Poznań S.A. do budynku POSiR przy ul. Spychalskiego.

Tym razem wiceprezes Warty Poznań S.A. Bartosz Wolny przedstawił plan kompleksowej rozbudowy obiektów sportowych, z których docelowo korzystałyby sekcje szermierki, tenisa ziemnego, hokeja na trawie KS Warta oraz piłkarze, piłkarki i amp futboliści Warty Poznań. Wspólny projekt zakłada modernizację rozłożoną na 5 etapów, a szczegółowy zakres przedstawimy wkrótce na specjalnej stronie internetowej.

Docelowo, przy Drodze Dębińskiej ma powstać stadion z zadaszoną trybuną i budynkiem klubowym oraz trybuny tzw. lekkiej konstrukcji – wszystko po to, żeby na obiekcie można było rozgrywać mecze piłkarskie w najwyższych ligach w kraju. W planach jest też budowa zadaszonego boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz remont boiska treningowego z naturalną trawą.

Z myślą o szermierzach i laskarzach KS Warta mają zostać zbudowane osobne hale. Z kolei korty tenisowe znajdą nową lokalizację w miejscu, gdzie obecnie stoi opuszczony już, dawny budynek klubowy. Jest w opłakanym stanie, nie nadaje się do remontu i, zgodnie z założeniami planu, zostanie zburzony. Teren, na którym obecnie funkcjonują sekcja szermiercza i tenisowa byłby przeznaczony pod budowę zadaszonej trybuny wraz z zapleczem.

Pierwszy etap zakłada właśnie zburzenie dawnego budynku klubowego Warty i przeniesienie tam czterech kortów tenisowych i zaplecza socjalno-technicznego. Aby zrealizować ten krok, potrzeba około 3 mln zł. Radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki bardzo dobrze przyjęli całą koncepcję. Podkreślali, że chcą pomóc Warcie Poznań i pomysł podoba im się tym bardziej, że uwzględnia potrzeby zarówno sekcji KS Warta, jak i piłkarzy „Zielonych”. Członkowie komisji zdecydowali jednogłośnie, by na czerwcowej sesji budżetowej Rady Miasta wnioskować o przyznanie tych środków.

Mieliśmy przyjemność zapoznać się z koncepcją rozwoju terenów przy Drodze Dębińskiej 12. Poznaliśmy plany Warty Poznań etapowania prac, które mają na celu poprawę infrastruktury sportowej na tym terenie. Bardzo zależy nam też na stworzeniu warunków do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież – mówi przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki, Bartłomiej Ignaszewski. – Biorąc również pod uwagę to, że chodzi o potrzeby wielosekcyjnego, zasłużonego dla Poznania klubu, jak i konieczność zbudowania obiektu, na którym będzie można rozgrywać mecze piłkarskie na najwyższym poziomie centralnym, chcemy przekazać środki finansowe na realizację pierwszego etapu inwestycji. Będzie on polegał na wyburzeniu starego budynku klubowego i wybudowanie w tym miejscu kortów tenisowych tak, aby stworzyć miejsce do postawienia trybuny. Stanowisko przyjęliśmy jednogłośnie.

Sesja budżetowa Rady Miasta Poznania jest zaplanowana na 1 czerwca.

Fot. Adam Ciereszko