fbpx
Dwa lata trenera Piotra Tworka w Warcie Poznań

Jubileusz trenera Piotra Tworka w Warcie Poznań

Dokładnie dwa lata temu, 17 czerwca 2019 roku Piotr Tworek został przedstawiony jako nowy trener Warty Poznań. Do dziś poprowadził „Zielonych” w 34 zwycięskich meczach, awansował do PKO BP Ekstraklasy i zajął w niej 5. miejsce. Gratulujemy w imieniu Zielonej Rodziny!

24 miesiące nieprzerwanej pracy na stanowisku trenera to już niezły wynik. W całej Ekstraklasie tylko pięciu szkoleniowców może się pochwalić dłuższym stażem w swoich obecnych klubach. Rekordzistą w tym momencie jest Marek Papszun, który prowadzi Raków Częstochowa od 18 kwietnia 2016 roku, a więc od 5 lat i 2 miesięcy. Piotra Tworka wyprzedzają w tym zestawieniu także Michał Probierz (w Cracovii od 21 czerwca 2017 roku), Waldemar Fornalik (prowadzi Piasta Gliwice od 19 września 2017 roku), Kosta Runjaić (jest w Pogoni Szczecin od 6 listopada 2017 roku) oraz Piotr Stokowiec, który objął Lechię Gdańsk 5 marca 2018 roku.

Tak się składa, że dwaj poprzednicy trenera Piotra Tworka w Warcie Poznań również mieli okazję sprawować tę funkcję przez dłuższy czas. Tomasz Bekas pełnił obowiązki szkoleniowca „Zielonych” od 9 lipca 2014 roku do 5 listopada 2016 roku (niemal 2 lata i 4 miesiące), natomiast w przypadku Petra Nemca było to ponad 2,5 roku między 9 listopada 2016 roku a 30 maja 2019 roku.

Odejście Czecha, który najpierw utrzymał zespół w II lidze, a potem awansował z nim na zaplecze Ekstraklasy, by tam spełnić cel i uniknąć degradacji, było zaskoczeniem dla kibiców. Jednak przebudowana latem 2019 roku drużyna pod wodzą Piotra Tworka szybko zadomowiła się w czołówce Fortuna 1 Ligi i po roku zameldowała się w PKO BP Ekstraklasie po zwycięskich barażach z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza i Radomiakiem Radom. Warta Poznań wróciła do najwyższej ligi po 25 latach, a trener Piotr Tworek żartował, że nie wykonał postawionego przed nim zadania, bo miał spokojnie utrzymać drużynę na drugim froncie, a wywalczył z nią awans.

Zakończony przed miesiącem sezon 2020/21 PKO BP Ekstraklasy dopisał kolejny, wspaniały rozdział do najnowszej historii Klubu. „Zieloni” byli typowani jako murowany kandydat do degradacji, a zakończyli rozgrywki na znakomitym, piątym miejscu w tabeli. To najlepsze osiągnięcie Warty Poznań od 74 lat i zdobytego wówczas drugiego w dziejach Klubu mistrzostwa Polski.

Szczególnie w rundzie rewanżowej poznaniacy spisywali się rewelacyjnie. W 2021 roku Warta Poznań zdobyła 30 pkt w 16 meczach i ustępowała tym dorobkiem jedynie Legii Warszawa i Rakowowi Częstochowa. W lutym Piotr Tworek doczekał się nagrody Trenera Miesiąca, a następnie znalazł się wśród nominowanych do tytułu Trenera  Sezonu w PKO BP Ekstraklasie, obok Czesława Michniewicza, Waldemara Fornalika, Kosty Runjaicia i Marka Papszuna. Nagroda trafiła w ręce tego ostatniego.

Warto podkreślić, że dwa lata na stanowisku trenera Warty Poznań to rekord w karierze Piotra Tworka, który wcześniej najdłużej prowadził ekipę Kotwicy Kołobrzeg (niewiele ponad półtora roku). Rekordowe dla niego jest także 70 spotkań w roli szkoleniowca klubu ze stolicy Wielkopolski i średnia punktów na mecz (1,63) zdobywana w tym czasie. Spośród tych 70 meczów Warta Poznań wygrała 34, zremisowała 12 i poniosła 24 porażki. Bilans bramek to 94 zdobyte i 72 stracone.

Trenerze, dziękujemy, gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy drużyny, dla której niemożliwe nie istnieje!