fbpx
Pierwszy trening Warty Poznań w 2022 roku. Bartłomiej Burman

Piłkarze Warty Poznań już po pierwszym treningu w 2022 roku

Najpierw kilkanaście minut ćwiczeń w sali, a potem niespełna godzinny trening na boisku przy Drodze Dębińskiej 12 – tak wyglądał pierwszy dzień piłkarzy Warty Poznań po powrocie z zimowych urlopów. „Zieloni” rozpoczęli przygotowania do drugiej części sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Tylko 16 dni wolnego mieli zawodnicy Warty Poznań. Urlopy rozpoczęli 19 grudnia, nazajutrz po meczu z Pogonią Szczecin, a na premierowym treningu w 2022 roku spotkali się we wtorkowe popołudnie. W międzyczasie, od tygodnia ćwiczyli już indywidualnie, realizując plan przygotowany przez Tomasza Olszewskiego, trenera przygotowania kondycyjnego w poznańskim klubie.

Nieco dłużej odpoczywali Niilo Maenpaa i Kajetan Szmyt, którzy jesienią występowali, odpowiednio w IFK Mariehamn i Górniku Polkowice. Fin jest nowym piłkarzem „Zielonych”, w grudniu podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Jest środkowym pomocnikiem. Z kolei Kajetan Szmyt wraca z wypożyczenia do beniaminka Fortuna 1 Ligi. Zimą będzie walczył o to, żeby znaleźć się w kadrze zespołu na drugą rundę sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Rywalizacja o miejsce w składzie tak naprawdę rozpocznie się dopiero w czwartek. Wtorkowy trening miał bowiem nieco luźniejszy charakter, a typowo piłkarska gierka zajęła zaledwie kilka ostatnich minut. Wcześniej gra na bramki miała rozmaite formy: niektóre zbliżone do piłki ręcznej, inne do rugby, ale zawsze celem było posłanie piłki do bramki.

Pierwsza jednostka to był taki typowy trening po urlopach. Chodziło o to, żeby przygotować zawodników do środowych badań i testów. Było więc sporo form zabawowych, ale też takich ukierunkowanych na to, że chcemy w meczach jak najwięcej grać w piłkę. Pojawiły się więc elementy, które będziemy chcieli wprowadzić do naszej gry – mówi trener Warty Poznań, Dawid Szulczek. – Zajęcia oceniam pozytywnie. Od czwartku będziemy już mieli treningi piłkarskie, ale w okresie przed wyjazdem na obóz do Turcji będą też zajęcia sprawnościowe i siłowe. Będziemy wplatali te elementy, na które w okresie startowym jest mniej czasu. Natomiast w przyszłym tygodniu wejdziemy już na bardzo wysokie obroty. Przewidziane są podwójne jednostki treningowe, a na koniec zagramy dwa sparingi, w których każdy zawodnik będzie mógł się pokazać.

W gierce nie uczestniczyli jeszcze zawodnicy, którzy w ostatnim czasie leczyli urazy. Indywidualnie na boisku trenowali m.in.: Bartosz Kieliba, Michał Jakóbowski, Michał Kopczyński, Milan Corryn, Mateusz Sopoćko i Wiktor Pleśnierowicz.