fbpx
Tryb oszczędności energii
Dostępność
  • ikona facebooka
  • ikona instagrama
  • ikona twittera
  • ikona youtube
  • ikona linkedin
  • ikona tiktok

Franciszek Szyc

FRANCISZEK SZYC

ur. 23.01.1893 – zm. ok. 03.1915

Franciszek Szyc - założyciel Warty Poznań

Założyciel i pierwszy prezes Warty Poznań.

Był najstarszy w gronie siedmiu założycieli Warty Poznań – 15 czerwca 1912 roku miał niewiele ponad 19 lat. Został pierwszym prezesem klubu. Starszy brat Edmunda Szyca.

Uczestnik pierwszego, historycznego meczu „Zielonych” – wygranego 9:2 z poznańską Herthą 18 sierpnia 1912 roku. Jako zawodnik Warty Poznań grał w mistrzostwach Wielkopolski w latach 1913 oraz 1914 i dwukrotnie zdobywał z drużyną tytuł mistrzowski. W listopadzie 1913 roku wystąpił w dwóch pierwszych meczach piłkarskiej reprezentacji Wielkopolski przeciwko Wiśle Kraków.

Wcześniej, w styczniu 1913 roku Franciszek Szyc był wśród dziesięciu młodych przedstawicieli Warty Poznań i Posnanii, którzy powołali do życia Związek Polskich Towarzystw Sportowych. Jak informował poznański „Orędownik”: „Związek ten ma na celu złączenie wszystkich polskich sportowców żyjących w Niemczech i przez wspólne ćwiczenia i zawody wydoskonalić ich w technice gry w piłkę nożną i pięstówkę [gra przypominająca nieco dzisiejszą siatkówkę]”. Franciszek Szyc został wiceprezesem ZPTS.

Najstarszy z założycieli „Zielonych” został powołany do armii pruskiej i służył jako muszkieter 256 rez. pułku piechoty. Zginął w czasie I wojny światowej, prawdopodobnie w marcu 1915 roku.

fot. archiwum Klubu