fbpx
Tryb oszczędności energii
Dostępność
  • ikona facebooka
  • ikona instagrama
  • ikona twittera
  • ikona youtube
  • ikona linkedin
  • ikona tiktok

Stefan Malinowski

STEFAN MALINOWSKI

ur. 23.07.1894 – zm. ok. 03.1915

Stefan Malinowski - założyciel Warty Poznań

Założyciel i pierwszy skarbnik Warty Poznań.

„Wiara, musimy założyć polski Fusball-Verein” – według relacji Edmunda Szyca to właśnie od tych słów Stefana Malinowskiego realnych kształtów nabrała idea stworzenia pierwszego polskiego klubu piłkarskiego w Poznaniu. Niespełna 18-letni wówczas Stefan Malinowski był jednym z siedmiu założycieli Warty Poznań i zarazem skarbnikiem klubu.

Podobnie jak wszyscy założyciele klubu, Stefan Malinowski też był zawodnikiem Warty. Wystąpił w pierwszym, historycznym pojedynku z 18 sierpnia 1912 roku, kiedy to „Zieloni” pokonali aż 9:2 Herthę Poznań. W listopadzie tego roku zagrał w barwach reprezentacji Wielkopolski w jej premierowym występie – przeciwko Wiśle w Krakowie.

W styczniu 1913 roku Stefan Malinowski był jednym z pięciu przedstawicieli Warty Poznań, którzy wspólnie z delegacją Posnanii założyli Związek Polskich Towarzystw Sportowych. Jak informował poznański „Orędownik”: „Związek ten ma na celu złączenie wszystkich polskich sportowców żyjących w Niemczech i przez wspólne ćwiczenia i zawody wydoskonalić ich w technice gry w piłkę nożną i pięstówkę [gra przypominająca nieco dzisiejszą siatkówkę]”.

Gdy wybuchła I wojna światowa, tylko jeden zawodnik pierwszej drużyny Warty został w Poznaniu. Powołanie do armii dostało 45 na 100 członków klubu. Wśród nich był Stefan Malinowski, który walczył w armii pruskiej jako żołnierz 225 rez. pułku piechoty. Zginął na froncie w Karpatach, prawdopodobnie w marcu 1915 roku.

fot. archiwum Klubu