fbpx
Tryb oszczędności energii
Dostępność
  • ikona facebooka
  • ikona instagrama
  • ikona twittera
  • ikona youtube
  • ikona linkedin
  • ikona tiktok

Władysław Przybysz

WŁADYSŁAW PRZYBYSZ

ur. 26.05.1900 – zm. 31.12.1975

Władysław Przybysz - piłkarz Warty Poznań

Na zdjęciu: trzeci z lewej. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Piłkarz Warty Poznań, mistrz Polski z 1929 roku. W mistrzowskim sezonie: 20 występów i 22 zdobyte bramki! Reprezentant Polski. Później trener i sędzia piłkarski.

Jeden z najbardziej doświadczonych piłkarzy Warty Poznań z sezonu 1929, w którym zdobyła ona pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski. Urodzony w Inowrocławiu piłkarz, który przed przyjściem do „Zielonych” (1922) występował w Posnanii, strzelił w mistrzowskim sezonie aż 22 gole i został wicekrólem strzelców ligi. Więcej trafień – 24 – miał wówczas tylko Roch Nastula z Czarnych Lwów.

Władysław Przybysz był ofensywnym zawodnikiem, występował na pozycji lewego łącznika. Wyróżniał się dynamiką, walecznością, umiejętnością dryblowania, szybkością i skocznością, a także skutecznością w pojedynkach główkowych. W podsumowaniu sezonu na łamach „Przeglądu Sportowego” pojawia się taki opis poznańskiego snajpera: „Przybysz, jeden z najstarszych graczy Warty i reprezentacyjny napastnik Polski, wnosi do napadu drużyny poznańskiej pierwiastek wielkich umiejętności połączonych z kolosalną dozą rutyny. W obecnem stadium rozwoju Warty Przybysz jest niewątpliwie jej bardzo istotną częścią składową, której brak dałby się bardzo boleśnie odczuć. W miarę szybki, dobry technicznie, spokojny, posiada on cechy charakterystyczne dla starych wyjadaczy boiskowych – potrafi robić bramki”.

Wspólnie z Wawrzyńcem Stalińskim tworzył niezwykle groźny duet snajperów, szanowany w całej Polsce lat 20. Oprócz tytułu z 1929 roku ma na koncie także trzy wicemistrzostwa (1922, 1925 i 1928) oraz dwa sezony zakończone z Wartą Poznań na trzecim miejscu w kraju (1926, 1927). Dla „Zielonych zdobył 85 bramek (z czego aż 71 w rozgrywkach ligowych) w 118 meczach, w latach 1922-1930.

W lipcu 1928 roku Władysław Przybysz wystąpił w towarzyskim meczu Polski ze Szwecją (2:1 w Katowicach) i był to jego jedyny mecz w reprezentacji.

Po wyjeździe z Poznania trafił do Bydgoszczy, gdzie pracował jako agent ubezpieczeniowy. W 1933 roku został zawodnikiem i grającym trenerem Polonii Bydgoszcz, z którą awansował do finałów rywalizacji o awans do Ekstraklasy. W latach 1948-1952 był sędzią ligowym.