#ParkujMY – bilet na mecz Warta Poznań – Lechia Gdańsk z zaproszeniem Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Lechią Gdańsk w 25. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie...
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Lechią Gdańsk w 25. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. To już dziesiąta odsłona akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
#ParkujMY to inicjatywa, którą zapoczątkowaliśmy na początku września 2022 roku. Akcja potrwa ona do końca obecnego sezonu ligowego. Przed każdym występem piłkarzy „Zielonych” w roli gospodarza zachęcamy kibiców i sympatyków klubu do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Przy okazji pojedynku Warty Poznań z Lechią Gdańsk (niedziela, 19 marca, godz. 12:30 na stadionie w Grodzisku Wlkp.) promujemy Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.
Na czym polega akcja #ParkujMY? Do wejściówek zakupionych na mecz są dołączone symboliczne bilety wstępu do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak kart wstępu, gdyż wejście do parku jest bezpłatne. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić aktywnie czas w na świeżym powietrzu, odkrywać i podziwiać walory parku, a przy tym być bliżej natury.
Należy podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której, między innymi pochodzi nazwa najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski.
#PARKUJMY 10: PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA BARYCZY
Utworzony w 1996 roku Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce. Ma powierzchnię ponad 87 ha, z czego tylko niespełna 17 ha znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego. Pozostała część jest w województwie wielkopolskim.
Rzeka Barycz ma zaledwie 133 km długości. Swój początek bierze na łąkach na południe od Ostrowa Wlkp., natomiast uchodzi do Odry w okolicach Wyszanowa. Jej równoleżnikowo ułożona dolina od wieków stanowi naturalną granicę między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem. Barycz charakteryzuje się najmniejszym spadkiem spośród polskich rzek – zaledwie 0,035%. Dzięki swojemu leniwemu biegowi i płaskiemu ukształtowaniu dna doliny rzeka rozlewa się, tworząc rozległe mokradła i łąki.
Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” chroni przede wszystkim siedliska związane z wodą: dolinę rzeczną i stawy hodowlane. Stawy Milickie objęte są konwencją ramsarską chroniącą najcenniejsze obszary wodno-błotne. Zostały także włączone do prowadzonego przez ONZ programu Living Lakes (ang. żyjące jeziora), w ramach którego powstała sieć unikatowych śródlądowych zbiorników wodnych. Charakterystycznym elementem przyrodniczym opisywanego terenu są okazałe dęby – w Antoninie podziwiać można skupisko ponad 220 pomnikowych okazów tego gatunku o obwodach powyżej 300 cm. Dęby Antonińskie są drugim skupiskiem tej klasy w Europie, zaraz po Dębach Rogalińskich.
Dolina Baryczy to przede wszystkim królestwo ptaków. Specyficzne warunki przyrodnicze, a także położenie geograficzne przyciągają tu co roku wiele tysięcy ptaków, zwłaszcza tych związanych z wodami i terenami podmokłymi. Ornitolodzy naliczyli ich niemal 300, z czego ponad połowa to gatunki lęgowe.
Dolina Baryczy to idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich spragnionych spokoju, kontaktu z przyrodą oraz sielskiej atmosfery. Baza noclegowa działa tu głównie w oparciu o małe pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Turystom sprzyja także gęsta sieć szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych. Dla tysięcy obserwatorów ptaków, którzy zjeżdżają do doliny Baryczy z całej Europy, przygotowano czatownie i wieże widokowe. Obserwacje ptaków najlepiej prowadzić tu wiosną, kiedy ptaki łączą się w pary oraz jesienią – w czasie ptasich migracji, gdy na stawach i rozlewiskach żerują wielotysięczne stada. Ulubionymi miejscami obserwatorów są stawy w okolicach Milicza: Stary, Jeleni III, Mewi Duży, Słoneczny i Grabownica. Amatorzy bardziej aktywnego wypoczynku skorzystać mogą ze szlaków rowerowych lub spłynąć Baryczą kajakiem.