fbpx
Warta Poznań w 1939 roku. Fot.. NAC

Warta Poznań weźmie udział w turnieju z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Młodzi piłkarze Warty Poznań zagrają 9 listopada w turnieju z 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na obiektach warszawskiej Polonii dojdzie do symbolicznego dokończenia rozgrywek ligowych z 1939 roku.

Ostatnia kolejka ligi piłkarskiej przed wybuchem II wojny światowej została rozegrana w niedzielę, 20 sierpnia. Warta Poznań, na wypełnionych po brzegi trybunach stadionu przy ul. Rolnej, pokonała 5:2 Ruch Chorzów. Był to pojedynek wicemistrza kraju (Warta) z obrońcą tytułu z 1938 roku i liderem ówczesnych rozgrywek.

“Poznań jest złakniony wielkich imprez sportowych, czego dowodem jest frekwencja rekordowa na meczu Warta – Ruch. Na boisku był nadkomplet – około 8.000 osób. Trybuny były tak przepełnione, że trzeba było ustawiać na bieżni kilka rzędów krzeseł. Ta frekwencja na meczu dowodzi jednak jeszcze zdrowych nerwów poznańczyków, którzy mimo huraganu niemieckiej propagandy zastraszenia, wiodą normalny tryb życia w poczuciu własnej siły i słuszności sprawy!” – pisał dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.

Mimo porażki w Poznaniu Ruch zachował pierwsze miejsce w tabeli, ale miał tylko 2 pkt przewagi nad Wisłą Kraków i Pogonią Lwów. Piąta w tabeli Warta traciła do lidera 3 pkt i miała rozegrane dwa mecze mniej (za wygraną przyznawano 2 pkt). Przy takiej formie, jaką piłkarze Warty Poznań zaprezentowali w niedzielne, sierpniowe popołudnie, można było liczyć nawet na tytuł mistrzowski…

Mecz Ruch Chorzów - Warta Poznań w 1939 roku. Fot.. NAC

Tuż przed wybuchem wojny, w ostatni weekend sierpnia liga nie grała. Za to reprezentacja Polski nieoczekiwanie pokonała 4:2 silną wówczas kadrę Węgier. Następnej kolejki ligowej już jednak nie było. Rozgrywki zostały przerwane i nikomu nie przyznano mistrzostwa.

Stowarzyszenie Krzewienia Sportowego Patriotyzmu Niezwyciężeni wpadło na pomysł, by w sposób symboliczny dokończyć przerwany sezon. 9 listopada w Warszawie odbędzie się więc turniej z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wezmą w nim udział: Polonia Warszawa, Warta Poznań, Ruch Chorzów, AKS Chorzów, Pogoń Lwów, Wisła Kraków, Garbarnia Kraków i Cracovia. A konkretnie drużyny z roczników 2008 i 2010.

Zrobimy to wraz z klubami, które wówczas stanowiły o sile naszego futbolu – mówi wychowanek „Zielonych” Maciej Żurawski. Warta Poznań bez wątpienia była wówczas jednym z najlepszych klubów piłkarskich w kraju.