fbpx
Warta Talent - treningi dla najzdolniejszych zawodników Akademii Warty Poznań

Wystartował projekt dla najzdolniejszych młodych zawodników Warty Poznań

Warta Talent to projekt, którego celem jest wprowadzenie jak największej liczby wychowanków do pierwszego zespołu – mówi Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań. Program obejmuje 24 najzdolniejszych zawodników z pola oraz bramkarzy – z roczników 2001-2005.

Od września, w każdym tygodniu na dodatkowych, godzinnych treningach spotykają się wyróżniający się zawodnicy z najstarszych drużyn młodzieżowych Warty Poznań. Ośmiu klubowych trenerów pracuje z nastolatkami podzielonymi na sześć grup: bramkarzy, bocznych obrońców, środkowych obrońców, środkowych pomocników, skrzydłowych oraz ofensywnych pomocników i napastników. Na każdą pozycję przypada po 2-3 zawodników.

Warta Talent - treningi dla najzdolniejszych zawodników Akademii Warty Poznań. Dyrektor Akademii Wojciech Tomaszewski

Zależało nam na tym, żeby wyselekcjonować najzdolniejszych graczy z Akademii Warty Poznań i zaprosić ich na dodatkowe treningi. Są na nich obecni również przedstawiciele sztabu pierwszego zespołu i przyglądają się wybranym zawodnikom – tłumaczy Wojciech Tomaszewski (na zdjęciu powyżej). – Ci, którzy będą się wyróżniali w tym projekcie, mają szansą w niedługim czasie dostać zaproszenie na wybrane zajęcia z drużyną seniorów.

Głównym założeniem projektu jest jeszcze lepsze przygotowania młodych piłkarzy do gry na konkretnych pozycjach. – Gdy chłopcy mają po 14-15 lat, zaczyna się profilowanie pod kątem pozycji, na których będą występowali. Dodatkowe treningi pomogą im szybciej nauczyć się odpowiednich zachowań, nawyków i lepiej poznać specyfikę gry na danej pozycji. Inaczej szkoli się przecież np. środkowych obrońców, a inaczej skrzydłowych – wyjaśnia dyrektor akademii „Zielonych”. – Kładziemy duży nacisk na rozwój techniczno-taktyczny, ale zawodnicy poprawiają też swoje zdolności motoryczne, rozwijają się mentalnie i zdobywają dodatkową wiedzę.

Warta Talent - treningi dla najzdolniejszych zawodników Akademii Warty Poznań

Udział w nadprogramowych treningach ma kilka niezaprzeczalnych zalet. – Wyróżniający się zawodnicy trenują ze sobą w małych grupach. Trener ma nad nimi lepszą kontrolę, dzięki czemu pracuje się efektywniej i pozwala chłopcom się szybciej rozwijać. Poza tym na treningach w swoich zespołach ci gracze realizują przede wszystkim program zespołowy. Tu jest więcej indywidualnej pracy, stają się lepsi jako jednostka – uważa Wojciech Tomaszewski. – Ważnym aspektem jest też wzmacnianie ich identyfikacji z klubem. Na treningach prowadzonych w ramach projektu pojawiają się też młodzi zawodnicy, którzy mają za sobą występy w ligowej drużynie seniorów. Dla młodych to dobra okazja do tego, żeby wyciągnąć dla siebie jak najwięcej z tych zajęć. Sygnał jest prosty: jeśli będziesz pracował nad sobą, chciał się rozwijać, to masz szansę trafić do pierwszego zespołu Warty Poznań. Ten cel jest realny i osiągalny.

Warta Talent - treningi dla najzdolniejszych zawodników Akademii Warty Poznań. Trener Paweł Kalinowski

Wojciech Tomaszewski też bierze udział w treningach. Ma pod swoją opieką środkowych obrońców. W czasie ćwiczeń na bieżąco udziela porad, podpowiada nastoletnim piłkarzom, co powinni zrobić w danej sytuacji boiskowej. – W całym procesie szkolenia przejście z piłki juniorskiej do seniorskiej jest największym problemem. Robimy jednak wszystko, żeby pomóc chłopcom postawić ten ważny krok – podkreśla Dyrektor Akademii Warty Poznań.