fbpx
Trening Warty Poznań. Mateusz Kupczak, Mariusz Rybicki

Warta Poznań w izolacji sportowej, do drużyny dołączą juniorzy

Pięciu zawodników z Akademii Warty Poznań rozpocznie treningi z pierwszym zespołem „Zielonych”. Na razie drużyna, sztab szkoleniowy i osoby funkcyjne w klubie są objęte izolacją sportową, a powrót do zajęć w klubie ma się odbywać stopniowo od 4 maja.

Minęło już ponad półtora miesiąca od zawieszenia rozgrywek piłkarskich w kraju. Trzy najwyższe ligi mają zaplanowany powrót do rywalizacji na pod koniec maja lub na początku czerwca. Właśnie rozpoczęło się wdrażanie planu, który ma pomóc przygotować zespoły do gry z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa. Wszystko oczywiście po to, żeby ograniczyć ryzyko zarażenia się korona wirusem przez trenerów i pracowników klubu.

Zawodnicy trenera Piotra Tworka nadal trenują indywidualnie według planów przygotowanych przez sztab. Nowością od tego tygodnia są raporty medyczne, które musi wysyłać w sumie 50 osób – oprócz drużyny i szkoleniowców są to także pracownicy Warty Poznań. – Do treningów mamy wrócić 4 maja, gdy zostanie zniesiony zakaz funkcjonowania klubów sportowych w kraju. Przez pierwsze dni przeprowadzimy badania wydolnościowe i motoryczne zawodników – wyjaśnia dyrektor sportowy Warty Poznań Robert Graf. – Początkowo piłkarze będą trenowali  co najwyżej w parach. 7 i 8 maja zostaniemy poddani testom na obecność koronawirusa, a  potem ma być już możliwość prowadzenia treningów w mniejszych grupach. Aż do przywrócenia zajęć, w których będzie uczestniczył cały zespół.

Robert Graf, dyrektor sportowy Warty Poznań

Dyrektor sportowy „Zielonych” podkreśla, że wszystko ma się odbywać z dbałością o zdrowie zawodników. – Nie będziemy korzystali z szatni. Piłkarze będą przyjeżdżali na stadion przebrani w stroje sportowe i po treningu wrócą w nich do domu. Są wyznaczone miejsca na parkingach i będą tam zostawiali auta, a następnie ustalonymi ścieżkami docierali na stadion. Nie będą w ogóle wchodzili do siedziby klubu – tłumaczy Robert Graf. – Działają już u nas procedury wymagane przez PZPN: są dozowniki z płynami do mycia rąk i regularna dezynfekcja.

Po wznowieniu treningów Warta Poznań, tak jak pozostałe kluby, będzie miała ok. 3,5 tygodnia do planowanego wznowienia sezonu Fortuna 1 Ligi. – Mamy nadzieję, że będziemy optymalnie przygotowani do gry, na tyle, na ile pozwolą warunki – mówi dyrektor Robert Graf i dodaje, że treningi z zespołem rozpocznie pięciu juniorów Warty Poznań. – Plan zakłada mecze co trzy dni, więc zdecydowaliśmy się poszerzyć kadrę, która będzie się przygotowywała do wznowienia sezonu. Z zespołem seniorów będzie od maja trenowało pięciu zawodników z drużyn juniorskich naszej Akademii.

Maks Lisowski (Warta Poznań)

Ta piątka to: środkowy pomocnik Maks Lisowski (na zdjęciu powyżej), ofensywny pomocnik Dominik Smykowski, napastnik lub ofensywny pomocnik Filip Wędzikowski, defensywny pomocnik Mateusz Wojciechowski oraz skrzydłowy Jakub Poterski. Dwaj pierwsi trenowali już pod okiem trenera Piotra Tworka, a Maks Lisowski był nawet z drużyną na letnim obozie w Jarocinie i zagrał w sparingu z ŁKS Łódź.