fbpx
Henryk Czapczyk (Warta Poznań) w projekcie "Poznań, Warszawa - wspólna sprawa!"

Warta Poznań wspiera akcję „Poznań, Warszawa – wspólna sprawa!”

Były piłkarz Warty Poznań, kapitan mistrzów Polski z 1947 roku, Henryk Czapczyk jest jednym wielkopolskich bohaterów Powstania Warszawskiego, wspominanym w ramach akcji „Poznań, Warszawa – wspólna sprawa!”. Nasz klub wspiera to oryginalne przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Kochania Poznania.

1 sierpnia będziemy obchodzili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak dotychczas ustalono, biło się w nim 800 Wielkopolan, ale zdaniem historyków faktycznie o wyzwolenie stolicy spod okupacji hitlerowskiej mogło walczyć nawet 3000 mieszkańców Wielkopolski. Pamięć o nich chce zachować Fundacja Kochania Poznania, która zorganizowała szereg atrakcji w ramach akcji „Poznań, Warszawa – wspólna sprawa! 1944-2020”.

Henryk Czapczyk (Warta Poznań) w projekcie "Poznań, Warszawa - wspólna sprawa!"

Warta Poznań włączyła się do tej akcji. Mieliśmy szczególny powód, bowiem swoją piękną, patriotyczną kartę zapisał w czasie Powstania Warszawskiego Henryk Czapczyk, który po powrocie do Poznania wstąpił w szeregi „Zielonych” i w 1946 roku zdobył z nimi wicemistrzostwo Polski. Natomiast rok później był kapitanem zespołu (na zdjęciu stoi pierwszy z lewej), który w decydującym meczu zwyciężył 5:2 Wisłę Kraków i sięgnął po drugi w historii klubu tytuł najlepszej drużyny piłkarskiej w kraju.

Warta Poznań, mistrz Polski 1947

Henryk Czapczyk (rocznik 1922) zmarł 30 sierpnia 2010 roku, krótko po swoich 88. urodzinach. Był poznaniakiem. Jako nastolatek, wraz z rodzicami został wysiedlony na Kielecczyznę. Tam związał się z patriotycznym podziemiem i walczył w oddziałach Armii Krajowej. Pod pseudonimem „podporucznik Mirski” brał udział w Powstaniu Warszawskim. Kierował w nim plutonem szturmowym, a za swoją bohaterską postawę (był m.in. trzykrotnie ranny podczas walk) został uhonorowany licznymi odznaczeniami, na czele z Orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Organizatorzy akcji „Poznań, Warszawa – wspólna sprawa!” postanowili przybliżyć postać Henryka Czapczyka, jako jednego z czterech wybitnych, wielkopolskich uczestników Powstania Warszawskiego. Audycji w formie (nie) autoryzowanej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi materiałami i publikacjami, które w atrakcyjny sposób przybliżają wielkopolskie wątki Powstania 1944 roku w ramach projektu „Poznań, Warszawa – wspólna sprawa! Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim”.