fbpx
Górnik Zabrze - Warta Poznań 1:2. Jan Grzesik i Mateusz Kuzimski

Najskuteczniejsi w Warcie Poznań – po 23. kolejce PKO Ekstraklasy

Jan Grzesik zdobył pierwszą bramkę dla Warty Poznań w meczu z Górnikiem Zabrze i z czterema trafieniami jest już wiceliderem klubowej klasyfikacji strzelców. Tuż za nim mamy Mateusza Kupczaka, który strzelił trzeciego gola w sezonie. Na prowadzeniu w punktacji kanadyjskiej umocnił się Mateusz Kuzimski. „Zieloni” mają najlepszą passę bramkową w powojennej historii występów w Ekstraklasie!

Warta Poznań ma za sobą dwunasty z rzędu mecz z co najmniej jedną zdobytą bramką – takiej serii zespół jeszcze nie miał za kadencji trenera Piotra Tworka. Dotychczas rekordowym osiągnięciem było 11 „bramkowych” meczów z początku sezonu 2019/20 w Fortuna 1 Lidze. A teraz mówimy przecież o PKO BP Ekstraklasie, w której „Zieloni” są beniaminkiem.

Aby przekonać się, jak wartościowa jest obecna passa spotkań ze zdobytymi bramkami w jednym sezonie, należy sięgnąć pamięcią aż do 1935 roku! Zespół zakończył wówczas sezon na trzecim miejscu ze stratą zaledwie 2 pkt do mistrza kraju, Ruchu Hajduki Wielkie; zdobył 50 bramek w 20 meczach. Warta Poznań strzelała wtedy gole w każdym z pierwszych 16 meczów sezonu – od 7 kwietnia (4:0 z Cracovią w Poznaniu) do 29 września i wyjazdowego remisu 1:1 z Ruchem. Seria została przerwana dwa tygodnie później– bezbramkowym wynikiem meczu z ŁKS Łódź. Był to zresztą jedyny występ zespołu bez zdobytej bramki w całych rozgrywkach.

W powojennej historii występów w Ekstraklasie Warta Poznań nigdy nie miała takiej passy, jak obecnie. Nawet wtedy, gdy w 1948 roku broniła tytułu mistrzowskiego, uzbierała tylko 10 kolejnych meczów z golem – między 20 czerwca a 9 września. „Zielonym” nie udało się zbliżyć do tego wyniku ani rok później, ani w 1950 roku, gdy żegnali się z ligą na 43 lata. W sezonach 1993/94 i 1994/95 wildecka drużyna także nie zanotowała tak długiej serii meczów z chociaż jedną zdobytą bramką.

Obecnie „Swojska Banda” trenera Piotra Tworka kontynuuje jeszcze jedną serię – w Zabrzu strzeliła dwa gole w czwartym kolejnym meczu. Jako pierwszy do siatki gospodarzy trafił Jan Grzesik. Uniwersalny obrońca, który grywa też w pomocy ma już na koncie 4 gole w sezonie, co jest indywidualnym rekordem zawodnika. Wcześniej, w seniorskiej piłce Jan Grzesik miał taką skuteczność w jednym sezonie, w barwach Siarki Tarnobrzeg, dla której strzelił 2 gole w II lidze i 2 w Pucharze Polski.

Rekordowy sezon w Ekstraklasie rozgrywa też Mateusz Kupczak. Jemu akurat trudno będzie pobić indywidualne osiągnięcie z poprzednich rozgrywek, gdy 13 razy pokonywał bramkarzy w Fortuna 1 Lidze. W najwyższej klasie rozgrywkowej doświadczony pomocnik strzelał dotąd po jednym golu w sezonach 2015/16 i 2016/17, gdy grał dla Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Teraz Mateusz Kupczak ma już 3 gole i w klasyfikacji strzelców zrównał się z Łukaszem Trałką – a obu wyprzedzają Mateusz Kuzimski i Jan Grzesik.

Mateusz Kuzimski jest też samodzielnym liderem punktacji kanadyjskiej. Swoją przewagę nad Łukaszem Trałką powiększył w poniedziałek po zdobyciu punktu za asystę przy golu Jana Grzesika.

 BRAMKI:

9 – Kuzimski (3 w Pucharze Polski)

4 – Jan Grzesik (+1)

3 – Łukasz Trałka (1 w PP), Makana Baku, Mateusz Kupczak (+1)

2 – Michał Jakóbowski

1 – Gracjan Jaroch (1 PP), Adrian Laskowski (1 PP), Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Robert Janicki , Jakub Kiełb, Mariusz Rybicki, Jakub Kuzdra

ASYSTY:

7 – Łukasz Trałka (1 w Pucharze Polski)

5 – Mateusz Kuzimski  (+1)

2 – Mateusz Czyżycki (1 w PP), Jan Grzesik, Jakub Kuzdra, Michał Jakóbowski, Maciej Żurawski

1 – Konrad Handzlik (1 PP), Kajetan Szmyt (1 PP), Adrian Laskowski, Robert Ivanov (1 w PP), Mario Rodriguez (1 w PP), Makana Baku, Jakub Kiełb

PUNKTACJA KANADYJSKA

14  – Mateusz Kuzimski

10 – Łukasz Trałka

6 – Jan Grzesik

4 – Michał Jakóbowski, Makana Baku

3 – Jakub Kuzdra, Mateusz Kupczak

2 – Adrian Laskowski, Mateusz Czyżycki, Maciej Żurawski, Jakub Kiełb

1 – Gracjan Jaroch, Konrad Handzlik, Kajetan Szmyt, Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Robert Ivanov, Mario Rodriguez, Robert Janicki, Mariusz Rybicki.

CZYSTE KONTA

6  – Adrian Lis

1 – Daniel Bielica.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU GÓRNIK ZABRZE – WARTA POZNAŃ