fbpx
Warta Poznań rozpoczyna gry sparingowe. Jayson Papeau w meczu ze Śląskiem Wrocław

Warta Poznań rozpoczyna gry sparingowe – dwa mecze w dwa dni

Trzech zawodników testowanych wystąpi w drużynie Warty Poznań, która w piątek i sobotę rozegra pierwsze w nowym roku mecze kontrolne. Najpierw „Zieloni” zmierzą się ze Śląskiem we Wrocławiu, a następnie w Bydgoszczy z Arką Gdynia.

Zespół trenera Dawida Szulczka kończy drugi tydzień okresu przygotowawczego do rundy wiosennej PKO Bank Polski Ekstraklasy. Po ciężkich treningach szczególnie w ostatnich dniach zawodnicy będą mieli okazję zaprezentować się w sparingach. W piątek o godz. 12 na stadionie przy ul. Oporowskiej rywalem poznaniaków będzie Śląsk Wrocław, z którym „Zieloni” najpierw zremisowali 2:2, a potem wygrali 2:1 w tym sezonie ligowym. Dzień później Warta uda się do Bydgoszczy i na obiekcie przy ul. Sielskiej zagra z I-ligową Arką Gdynia.

Podzieliłem grupę 14-15 podstawowych zawodników na 2 grupy, dlatego wyjściowe jedenastki na oba mecze kontrolne będą dosyć mocne. Ale już w pierwszych połowach będę dokonywał zmian, bo niektórzy gracze dopiero wracają po urazach, inni zaś mieli nieco dłuższe urlopy. Nie chcę tych zawodników nadmiernie eksploatować – mówi trener Dawid Szulczek. – Natomiast w drugich połowach będą się już pojawiali chłopcy z naszej drużyny z Centralnej Ligi Juniorów oraz testowani. Może się więc zdarzyć, że w drugich częściach spotkań nasza gra nie będzie zbyt płynna, ale będziemy się w tym czasie koncentrowali na tym, żeby przekonać się, jakie atuty i jakie deficyty ma nasza młodzież oraz piłkarze testowani. Warto robić takie sprawdziany teraz, na początku okresu przygotowawczego, bo później nie będzie już na to czasu. W Turcji będziemy się już przygotowywali do ligi i nie będzie czasu na eksperymenty.

Trener Warty Poznań przyznaje, że w przypadku dwóch zawodników stawka sparingu jest wysoka. Bowiem po tych meczach kontrolnych zapadnie decyzja, czy ci piłkarze znajdą się w kadrze na obóz przygotowawczy w Turcji, na który „Zieloni” wylecą w poniedziałek. – Nie powiem jednak, o których piłkarzy chodzi – mówi tajemniczo Dawid Szulczek.

Szansę pokazania się w barwach poznańskiego klubu ma dostać trzech graczy testowanych. To 24-letni marokański pomocnik, urodziny w Niemczech, Anas Ouahim z SV Sandhausen (2. Bundesliga), 22-letni napastnik Wisły Kraków, Przemysław Zdybowicz oraz 16-letni obrońca Filip Lubercki z klubu Escola Varsovia.

Na boisku powinniśmy też zobaczyć Michała Jakóbowskiego, który z powodu kontuzji rozegrał jesienią tylko 9 spotkań, a także Michała Kopczyńskiego. Ten drugi nabawił się urazu w ostatnim meczu ubiegłego roku (z Pogonią Szczecin) i po przerwie zimowej początkowo trenował indywidualnie. Spodziewany jest też występ nowych piłkarzy, którzy dołączyli do drużyny w trakcie obecnej przerwy w rozgrywkach: Niilo Maenpaa, Kajetana Szmyta i Daniela Szelągowskiego.