#ParkujMY – bilet na mecz z Jagiellonią Białystok z zaproszeniem do Sierakowskiego Parku Krajobrazowego
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Jagiellonią Białystok w 13. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a wraz z nim...
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Jagiellonią Białystok w 13. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a wraz z nim otrzymasz symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. To kolejna odsłona akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
Akcja #ParkujMY trwa od początku września do końca obecnego sezonu ligowego. Przed każdym występem piłkarzy „Zielonych” w PKO Bank Polski Ekstraklasie w roli gospodarza zachęcamy kibiców i sympatyków Klubu do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Przed pojedynkiem Warty Poznań z Jagiellonią Białystok (sobota, godz. 17:30 na stadionie w Grodzisku Wlkp.) promujemy w ten sposób Sierakowski Park Krajobrazowy.
W ramach #ParkujMY do wejściówek zakupionych na najbliższy mecz są dołączone symboliczne bilety do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak kart wstępu, gdyż wejście do parku jest bezpłatne. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić czas w danym miejscu, odkrywać i podziwiać jego piękno, a przy tym być bliżej natury.
Warto podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której nazwę, między innymi, wziął najstarszy klub piłkarski w Poznaniu.
#PARKUJMY 3: SIERAKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY – POŚRÓD JARÓW
To wyjątkowo malowniczy obszar o urozmaiconej rzeźbie terenu, ukształtowanej wskutek działalności lądolodu. Północna część to największy w Polsce zespół wydm śródlądowych, porośniętych borem sosnowym – fragment Puszczy Noteckiej. Część południową charakteryzuje większa dynamika krajobrazu – liczne wzgórza morenowe częściowo pokryte lasami, poprzecinane ciekami wodnymi i jeziorami.
Proponujemy wybranie się w malowniczą podróż pośród jarów – jednego z piękniejszych tworów polodowcowych. Trasa rozpoczyna się przy Dworze w Chalinie. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej i przespacerować się po parku podworskim na terenie OEP w Chalinie.
Późną wiosną złocą się tam w runie liczne ziarnopłony, a towarzyszą im różowe i fioletowe kwiaty miodunki. Po pierwszym zachwycie zachęcamy do zagłębienia się w tajemniczy świat doliny polodowcowej, gdzie pośród wysięków i powalonych drzew kwitną zawilce żółte, a spod ziemi wychylają się łuskiewniki różowe. Towarzyszy im niepozorny piżmaczek wiosenny, gajowiec żółty i wiele innych.
Nad kwiatowym dywanem dumnie wznoszą się jasnoszare pnie wiekowych buków. Mniej więcej w połowie trasy dotrzemy do największego i najatrakcyjniejszego jaru – porastający zbocza rynny jeziornej stary las bukowy z pewnością nas zachwyci.
W podróży towarzyszyć nam będzie śpiew piecuszka, świstunki leśnej, rudzika. Może uda się usłyszeć wilgę? A w terenie otwartym wdzięcznie tańczyć będą motyle. Zapowiada się prawdziwa uczta dla zmysłów!