#ParkujMY – bilet na mecz Warta Poznań – Cracovia z zaproszeniem Parku Krajobrazowego im. Chłapowskiego
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Cracovią w 24. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie do...
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Cracovią w 24. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Parku Krajobrazowego im. D. Chłapowskiego. To dziewiąta odsłona akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
#ParkujMY to inicjatywa, którą zapoczątkowaliśmy na początku września 2022 roku. Akcja potrwa ona do końca obecnego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Przed każdym ligowym występem piłkarzy „Zielonych” w roli gospodarza zachęcamy kibiców i sympatyków klubu do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Przy okazji pojedynku Warty Poznań z Cracovią (niedziela, 12 marca, godz. 12:30 na stadionie w Grodzisku Wlkp.) promujemy Park Krajobrazowy im. generała Dezyderego Chłapowskiego.
Na czym polega akcja #ParkujMY? Do wejściówek zakupionych na mecz są dołączone symboliczne bilety wstępu do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak kart wstępu, gdyż wejście do parku jest bezpłatne. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić aktywnie czas w na świeżym powietrzu, odkrywać i podziwiać walory parku, a przy tym być bliżej natury.
Należy podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której, między innymi pochodzi nazwa najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski.
#PARKUJMY 9: PARK KRAJOBRAZOWY IM. GEN. DEZYDEREGO CHŁAPOWSKIEGO
Utworzony w 1992 roku Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego zajmuje powierzchnię ponad 17 323 ha. Nosi imię jednego z dowódców Powstania Listopadowego i wybitnego oficera w armii Napoleona. Dezydery Chłapowski urodził się i zmarł w Turwi, wsi w gminie Kościan. Celem utworzenia parku było zachowanie unikatowego, historycznego krajobrazu rolniczego z siecią zadrzewień śródpolnych, ukształtowanego niemal 200 lat temu przez ówczesnego gospodarza tych ziem, Dezyderego Chłapowskiego.
Park charakteryzuje się typowo rolniczym krajobrazem. Widoczne są tam małe wsie i przysiółki, tworzone przez liczne gospodarstwa rolne. Wśród nich uwagę zwracają duże gospodarstwa, w których skład wchodzi rozległa, często zabytkowa zabudowa gospodarska oraz zajmujące znaczne powierzchnie grunty orne. W wielu wsiach spotyka się zabytkowe dwory, a przy nich stare parki podworskie z okazałym drzewostanem.
Na wspomnianym obszarze występuje duże bogactwo roślin, zwierząt i grzybów, a wszystko głównie dzięki dużej różnorodności ekosystemów tworzących krajobraz: pól, łąk, bagien i torfianek, drobnych oczek śródpolnych, przydroży i oczywiście różnego rodzaju zadrzewień, przeplatających się wzajemnie i często połączonych tak zwanymi korytarzami ekologicznymi.
W dobie światowego kryzysu różnorodności biologicznej oraz kryzysu klimatycznego warto przypomnieć sobie sprawdzone rozwiązania na wspieranie funkcjonowania dzikiej przyrody na terenach wykorzystywanych do produkcji żywności. Do takich należy odtwarzanie i tworzenie zadrzewień w krajobrazie rolniczym. Prekursorem takiego podejścia na ziemiach polskich był nie kto inny jak patron Parku, generał Dezydery Chłapowski.
Na terenie parku wytyczono 4 szlaki piesze, 10 szlaków rowerowych, a także 3 ścieżki dydaktyczne i 2 szlaki konne (Trakt Chłapowskiego i Wielkopolska Podkowa). Przez teren parku przebiega także fragment Wielkopolskiej Drogi Świętego Jakuba. Park znajduje się również na trasie szlaku Podróże z Panem Tadeuszem. Oryginalną atrakcją turystyczną tych terenów są podróże Krzywińską Koleją Drezynową.