#ParkujMY – bilet na mecz Warta Poznań – Śląsk Wrocław z zaproszeniem do Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki
Kup bilet na mecz Warty Poznań ze Śląskiem Wrocław w 28. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie...
Kup bilet na mecz Warty Poznań ze Śląskiem Wrocław w 28. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki. To jedenasta odsłona akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
#ParkujMY to inicjatywa, którą zapoczątkowaliśmy na początku września 2022 roku. Akcja potrwa ona do końca obecnego sezonu ligowego. Przed każdym występem piłkarzy „Zielonych” w roli gospodarza zachęcamy kibiców i sympatyków klubu do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Przy okazji spotkania Warty Poznań ze Śląskiem Wrocław (piątek, 14 kwietnia, godz. 18:00 na stadionie w Grodzisku Wlkp.) przybliżamy i promujemy Park Krajobrazowy Dolina Kamionki.
Na czym polega akcja #ParkujMY? Do wejściówek zakupionych na mecz są dołączone symboliczne bilety wstępu do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak kart wstępu, gdyż wejście do parku jest bezpłatne. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić aktywnie czas w na świeżym powietrzu, odkrywać i podziwiać walory parku, a przy tym być bliżej natury.
Należy podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której, między innymi pochodzi nazwa najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski.
#PARKUJMY 11: PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA KAMIONKI
Utworzony w 1986 roku Park Krajobrazowy Dolina Kamionki (do 2019 roku funkcjonował w ramach Pszczewskiego Parku Krajobrazowego) zajmuje powierzchnię 2046,86 ha.
W Parku płynie rzeka Kamionka jest niewielka, niezwykle malownicza, która zachowała swój naturalny charakter i meandruje pośród stoków głębokiej rynny polodowcowej, miejscami przybierając charakter rzeki górskiej.
Tajemnice rzeki Kamionki z pewnością pomoże zgłębić ścieżka edukacyjna, przebiegająca przez teren parku. Jedną z osobliwości tego obszaru jest występowanie w wodach Kamionki minoga strumieniowego. Kamionka to także jedyne w Wielkopolsce stanowisko raka szlachetnego. Obecność źródlisk w rozcięciach erozyjnych przyczyniła się do wykształcenia się na zboczach doliny unikalnych zbiorowisk roślinnych.
Stoki rynny polodowcowej porośnięte są głównie przez żyzne buczyny. Wiele okazałych buków charakteryzuje się pomnikowymi wymiarami. U stóp dostojnych drzew o gładkiej, srebrzystej korze można wypatrywać zawilca gajowego i fiołka leśnego. Tajemniczą wczesnomajową podróż pośród powalonych drzew leżących w poprzek rozcięć erozyjnych będzie umilał, pełen wiosennej ekscytacji, śpiew ptaków.
Dolina Kamionki to także ekstensywnie użytkowane łąki, dziś z powodu zaniechania koszenia, zajmujące znacznie mniejszą powierzchnię. Nadal stanowią one jednak niezwykle cenne pod względem florystycznym miejsca, znajdują się tu na przykład stanowiska pełnika europejskiego.
Wędrując wzdłuż doliny Kamionki, warto udać się także do wsi Kamionna o interesującej historii. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z połowy XIII w., znajduje się tu także gotycki kościół z 1499 roku – jeden z cenniejszych tego typu obiektów w regionie.