Fundacja Labrador Partnerem Warty Poznań
– To przykład współpracy i wsparcia, które zmieniają życie na lepsze – podkreśla pełnomocnik zarządu ds. ESG i wizerunku w...
– To przykład współpracy i wsparcia, które zmieniają życie na lepsze – podkreśla pełnomocnik zarządu ds. ESG i wizerunku w Warcie Poznań, Jarosław Żubka. Klub rozpoczął współpracę z Fundacją na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik. Witamy w Zielonej Rodzinie!
Fundacja Labrador działa już od ponad 20 lat i zajmuje się rehabilitacją społeczną oraz zawodową osób niewidomych i niedowidzących. Do realizacji tego celu prowadzi zajęcia dla psów przewodników i psów asystujących, które po wyszkoleniu przez fundację są przekazywane osobom potrzebującym wsparcia.
Warta Poznań, która od 2022 roku ma sekcję blind footballu, czyli piłki nożnej dla osób niewidomych i niedowidzących, podpisała umowę o współpracy z Fundacją Labrador. Obie strony zobowiązały się do wspólnych działań, które na zasadzie synergii mają przynieść korzyści wszystkim interesariuszom. W planach są np. wspólne treningi sekcji blind footballu i psów z Fundacji, wspólne akcje promocyjne poświęcone współpracy psów asystujących i osób niewidomych czy rozpropagowanie naborów do drużyny dla osób niewidomych i niedowidzących.
– Ta współpraca jest skazana na sukces – uważa pełnomocnik zarządu ds. ESG i wizerunku w Warcie Poznań, Jarosław Żubka, i dodaje: – Mamy bardzo zbieżne cele, które mogą przyczynić się do rozwoju wspólnych projektów i przy okazji zasiewać pozytywne wartość w naszych społecznościach. Fundacja Labrador, dzięki swojemu doświadczeniu w szkoleniu psów przewodników, może nie tylko pomóc osobom niewidomym w codziennym życiu, ale także wesprzeć Wartę Poznań w budowaniu społeczności wokół sekcji blind footballu. Warta z kolei pomoże spopularyzować wolontariacką formułę przysposobienia psów do pracy z osobami niewidomymi. To przykład współpracy i wsparcia, które zmieniają życie na lepsze.
„Pies przewodnik nazywany bywa oczyma niewidomego. Aby jednak mógł należycie spełniać swoja rolę musi wpierw przejść długie szkolenie. Młode psy do około 18 miesiąca życia przebywają w rodzinach wolontariuszy, których zadaniem jest nauczenie psa posłuszeństwa i szeroko rozumiana socjalizacja. Po tym czasie przechodzą właściwe, trwające około pół roku szkolenie, po ukończeniu którego uzyskują status psa-przewodnika” – czytamy na stronie fundacja.labrador.pl/, na której można m.in. złożyć wniosek o przydzielenia psa przewodnika czy też zostać wolontariuszem.
– Cieszę się, że łączymy siły z Wartą Poznań, klubem o tak bogatej historii i tradycji. Wspólnie będziemy promowali ideę psów asystujących i sekcję blind footballu, pokazując, że osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie uczestniczyć nie tylko w życiu społecznym ale również sportowym – mówi Irena Semmler, prezes Fundacji Labrador. – Blind football to nie tylko sport, ale też sposób na integrację i budowanie społeczności. Wspólnie z Wartą Poznań chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być aktywne fizycznie i osiągać imponujące sukcesy. Partnerstwo z Wartą Poznań i sekcją to dla nas szansa na dotarcie do szerokiego grona odbiorców oraz zbudowanie świadomości na temat roli psów przewodników i psów asystujących w życiu osób niewidomych i niedowidzących. Jestem przekonana, że razem zrobimy wiele dobrego.