Kolejne drzewa w Alei Warciarzy – na urodziny klubu uhonorowaliśmy mistrzów Polski z 1929 roku
Już 19 lip liczy Aleja Warciarzy, czyli wyjątkowe miejsce u zbiegu ulic Dolna Wilda i Spychalskiego. Do drzew upamiętniających założycieli...
Już 19 lip liczy Aleja Warciarzy, czyli wyjątkowe miejsce u zbiegu ulic Dolna Wilda i Spychalskiego. Do drzew upamiętniających założycieli Warty Poznań, teraz, w 112. urodziny klubu zostały odsłonięte żywe pomniki poświęcone piłkarzom mistrzowskiej drużyny „Zielonych” z 1929 roku.
Każdego roku, 15 czerwca klub świętuje kolejną rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w 1912 roku. Wówczas to, w pruskim jeszcze Poznaniu, siedmiu nastolatków podpisało się pod dokumentem, który powołał do życia pierwszy w mieście polski klub piłkarski – Wartę Poznań. Trzy lata temu, w 109. Urodziny „Zielonych” wystartował wyjątkowy projekt, jakim jest Aleja Warciarzy. Symbolicznie łączy ona historię Warty Poznań z nowoczesną misją klubu odpowiedzialnego społecznie.
Pomnikami upamiętniającymi ważne postacie w historii klubu stały się lipy drobnolistne – sadzone jedna obok drugiej tworzą Aleję Warciarzy. Każda z nich ma swojego patrona, a jednocześnie rosnące drzewa z roku na rok w coraz większym stopniu oczyszczają miejskie powietrze.
Pierwsze siedem lip zasadzonych w 2019 roku zostało poświęconych założycielom Warty Poznań. Teraz przyszedł czas na symboliczne przypomnienia nazwisk „Warciarzy”, którzy w 1929 roku stworzyli najlepszy zespół piłkarski w kraju i sięgnęli po jedno z dwóch mistrzostw Polski w dziejach klubu.
– Kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną trzy lata temu i posadziliśmy kolejne drzewa. Te żywe pomniki to nie tylko hołd dla legend „Zielonych” zgodny z prośrodowiskowymi wartościami klubu, ale też kawał historii, którą w ten sposób możemy przybliżyć kibicom – mówi dyrektor marketingu i komunikacji Warty Poznań, Marcin Kozubski i dodaje: – Przy drzewach zainstalowane są tabliczki z nazwiskami i kodem QR, który po zeskanowaniu odsyła do biogramu danego „Warciarza”. Tabliczki zostały ufundowane przez partnera Klubu i sponsora głównego Akademii Warty Poznań, Poznański Bank Spółdzielczy, który aktywnie włącza się w nasze inicjatywy społeczne. Dziękujemy!
Przypomnijmy, że 15 czerwca 1912 roku Wartę Poznań powołali do życia: Franciszek Szyc, pierwszy prezes klubu, Edmund Szyc, sekretarz w 1912 roku, a później m.in. kronikarz i prezes Warty Poznań, Stefan Malinowski, pierwszy skarbnik, Marian Beym, czyli pierwszy kapitan sportowy oraz Stefan Mórkowski, Kazimierz Świderski i Ludwik Zysnarski.
Teraz swoje drzewa w Alei Warciarzy mają przedstawiciele kolejnego pokolenia. Wśród mistrzów Polski są takie legendy Warty Poznań jak Wawrzyniec Staliński, Fryderyk Scherfke czy Marian Fontowicz, a także inni piłkarze, którzy mieli największy wkład w sukces sprzed niemal 95 lat. Docelowo Aleję Warciarzy ma tworzyć około 60 drzew.