Sprawa powrotu Warty do Poznania nabiera tempa
Ponad 20 parlamentarzystów podpisało się pod listem poparcia dla Warty Poznań, w którym apelują o wsparcie klubu w wysiłkach na...
Ponad 20 parlamentarzystów podpisało się pod listem poparcia dla Warty Poznań, w którym apelują o wsparcie klubu w wysiłkach na rzecz powrotu do Poznania, na własny stadion. Jednocześnie na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele Warty poinformowali o opracowaniu koncepcji obiektu, który ma powstać przy Drodze Dębińskiej i umożliwiać Warcie udział w rozgrywkach ligowych. Jego wstępna wycena to 15 mln PLN.
Warta Poznań ma czas tylko do końca obecnego sezonu piłkarskiej Betclic 1. Ligi na powrót na stałe do gry w Poznaniu. Drużyna mecze domowe warunkowo rozgrywa na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim, jednak Komisja Licencyjna PZPN zgodziła się na takie rozwiązanie tylko do końca czerwca 2025 roku. Dlatego trwają intensywne działania, mające doprowadzić do wyremontowania obiektów sportowych przy Drodze Dębińskiej, żeby możliwe było rozgrywanie na nich meczów pierwszoligowych. Aby tak się stało, klub potrzebuje wsparcia finansowego i organizacyjnego głównie ze strony Urzędu Miasta.
Z apelem o takie wsparcie wystąpiło ponad 20 polskich parlamentarzystów, którzy podpisali się pod Listem Poparcia dla Warty Poznań. Pismo adresowane jest do Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, ale de facto skierowane jest do wszystkich stron zaangażowanych w sprawę Warty i apeluje o pomoc klubowi w jego staraniach na rzecz powrotu do stolicy Wielkopolski.
List podpisali m.in. Katarzyna Ueberhan, Ewa Schädler , Tomasz Zimoch, Marcin Bosacki, Paweł Papke, Apoloniusz Tajner oraz Szymon Szynkowski vel Sęk. Z inicjatywą listu wystąpił poseł Bartosz Zawieja, od początku zaangażowany w sprawę stadionu Warty.
Bartosz Zawieja, Poseł Sejmu RP: “To jest chyba pierwsza w dziejach poznańskiego samorządu petycja, która niezależnie od regionu Wielkopolski czy dyscypliny sportowej, umożliwia wsparcie Warty Poznań oraz uznanie jej renomy w mieście. Najważniejszą rzeczą jest to, że kiedy zostaną opracowane dokumentacje techniczne, będziemy wspierać jako posłowie również na szczeblu centralnym, aby środki na przebudowę ‘Ogródka’ się znalazły.”
Katarzyna Ueberhan, Posłanka Sejmu RP: “Warta Poznań to dobro społeczne. To nie tylko klub ligowy, ale również miejsce, gdzie szkolą się chłopcy i dziewczynki, nasz nowy narybek, przyszłość naszego sportu. Warta Poznań ma nie tylko bogatą i piękną przeszłość, której część z nas miała okazję doświadczyć, ale również jestem przekonana, że ma przed sobą wielką przyszłość. Myślę, że jest szansa na poparcie ponad podziałami, skoro na poziomie parlamentarnym, pomimo różnych flag partyjnych, połączyła nas troska o przyszłość “Zielonych” i wszyscy dajemy im zielone światło. Na takie samo podejście liczymy ze strony Rady Miasta.”
Tymczasem w Warcie Poznań trwają intensywne prace, aby jak najszybciej wrócić na Drogę Dębińską. Kluczowa jest sprawa obiektu, który zyska akceptację Polskiego Związku Piłki Nożnej i umożliwi rozgrywanie meczów pierwszoligowych. Dziś Warta Poznań ogłosiła opracowanie koncepcji stadionu zastępczego, który zapewni to tego celu niezbędne minimum.
Maciej Wojdyło, Członek Zarządu Warty Poznań: “Jako klub założyliśmy sobie cel, aby na przestrzeni tego sezonu informować na bieżąco Państwa i wszystkich zainteresowanych o przebiegu prac modernizacyjnych zmierzających do powrotu Warty Poznań do miasta. Chcemy zapewnić dalsze funkcjonowanie sekcji piłkarskiej Warta Poznań i do tego niezbędny jest powrót do Poznania. Mamy świadomość tego, że siódmy sezon poza Grodziskiem już nie wchodzi w grę i jestem przekonany, że radni miejscy oraz poznańscy parlamentarzyści też mają tego świadomość. Żeby przyspieszyć prace, wzięliśmy na siebie ciężar zaprojektowania nowego obiektu. Przez ostatni miesiąc wypracowaliśmy koncepcję projektu zamiennego, który umożliwi nam grę w pierwszej lidze. Nadal wierzymy, że w długoterminowej perspektywie na Drodze Dębińskiej będzie mógł stanąć stadion z prawdziwego zdarzenia, jednak dziś kładziemy nacisk na to, aby powstała infrastruktura wymagająca jak najmniejszego zaangażowania kosztów i czasu, a spełniająca wymogi licencyjne PZPN.
Plan zakłada w głównej mierze modernizację istniejącej infrastruktury przy Drodze Dębińskiej. Prace mają objąć m.in. wykonanie obwodowych dróg pożarowych, niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, parkingów i dróg dojazdowych. Największym kosztem będzie budynek modułowy pod trybuną zachodnią, z pełnym zapleczem szatniowo-socjalnym, salą konferencyjną, pokojem sędziów, łazienkami oraz przestrzenią dla gości VIP. Wstępna, szacunkowa wycena stadionu sporządzona na podstawie kosztów podobnych obiektów w Polsce to 15 mln PLN.
Maciej Wojdyło, Członek Zarządu Warty Poznań: „Ta koncepcja została już przedstawiona w POSiR i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, przede wszystkim jeżeli chodzi o czas w jakim wykonaliśmy projekt. Ważne jest, że nie mówimy tutaj o olbrzymich kwotach, setkach czy dziesiątkach milionów złotych. Wierzymy, że wsparcie będziemy w stanie pozyskać z kilku źródeł i będziemy mogli tę inwestycję zrealizować na czas. Część tych środków próbujemy pozyskać z programów ministerialnych, część zaangażować własnych oraz pozyskanych od naszych partnerów biznesowych. Liczymy na to, że temat niezbędnego zaangażowania ze strony władz miasta pojawi się na najbliższych sesjach Rady Miasta”
PEŁNA TREŚĆ LISTU:
Zwracamy się z prośbą do wszystkich zaangażowanych stron o wsparcie starań Warty Poznań w jej powrocie do stolicy Wielkopolski. Ten niezwykle zasłużony klub, który powstał jeszcze w czasie zaborów, piłkarski Mistrz Polski z roku 1929-1947 stał się klubem, dla którego nie ma obecnie miejsca w Poznaniu. Aby kontynuować działalność korzysta z przychylności samorządu z Grodziska Wielkopolskiego.
Jedyną możliwością na powrót Warty Poznań do swojego domu jest remont istniejących obiektów przy drodze Dębińskiej 12 i doprowadzenie ich do takiego stanu, który zapewni pierwszej drużynie możliwość gry w pierwszej lidze. Obecna infrastruktura nie pozwala na rozgrywanie tam żadnych oficjalnych meczów.
Warta Poznań to jednak nie tylko ligowa drużyna. To również setki dziewczynek i chłopców rozwijających się w klubowej Akademii i osiągających tam sukcesy. Obecna sytuacja, w której dzieci trenują bez szatni pryszniców czy toalety z niedopuszczalna. Warta Poznań tu również klub zaangażowany w społecznie. Przykładem tego jest prężnie działająca sekcja amb futbolu z Marcinem Oleksym na czele ( reprezentant kraju autor najpiękniejszej bramki świata w 2022 roku) oraz blind futbolu. Warta Poznań jest także w polskim futbolu pionierem we wdrażaniu polityki i strategii ESG. Klub promuje również rozwiązania proekologiczne.
Warta Poznań musi wrócić do Poznania, ponieważ tutaj jest jej miejsce i zawsze było. Oczekują tego mieszkańcy tego miasta i społeczność kibiców z regionu. Nadrzędnym celem jest doprowadzenie obiektu przy drodze Dębińskiej 12 do stanu, który pozwoli na rozgrywanie tam spotkań szczebla centralnego w rundzie wiosennej z sezonu 2024/25.
Warta Poznań to dobro społeczność od 112 lat. Nie pozwólmy jej na zniknięcie i wymazanie z mapy stolicy Wielkopolski.
Podpisani:
Marcin Bosacki / Piotr Głowski / Maria Janyska / Katarzyna Kierzek-Koperska / Michał Kołodziejczak / Adam Luboński / Alicja Łuczak / Tomasz Nowak / Barbara Oliwiecka / Paweł Papke / Karolina Pawliczak / Jakub Rutnicki / Ewa Schädler / Rafał Siemaszko / Franciszek Sterczewski / Paweł Śliz / Henryk Szopiński / Szymon Szynkowski vel Sęk / Apoloniusz Tajner / Jarosław Urbaniak / Katarzyna Ueberhan/ Bartosz Zawieja / Tomasz Zimoch