7,5 mln w budżecie miejskim na DD12 ale jeszcze długa droga przed nami.
Rada Miasta zatwierdziła budżet miejski na rok 2025. W budżecie znalazła się kwota 7,5 mln zł na remont infrastruktury sportowej...
Rada Miasta zatwierdziła budżet miejski na rok 2025. W budżecie znalazła się kwota 7,5 mln zł na remont infrastruktury sportowej przy Drodze Dębińskiej 12. Warta Poznań na konferencji prasowej odniosła się do tej sprawy. Pokazano także koncepcję zagospodarowania terenu i wizualizacje budynku, który ma powstać przy DD12.
„Wpisanie pieniędzy na remont infrastruktury sportowej przy Drodze Dębińskiej do budżetu miejskiego na 2025 rok jest dla nas sygnałem, że władze miasta w poważnie traktują sprawę pomocy Warcie Poznań. Jednak to, że miasto wpisało w budżet te pieniądze, nie oznacza, że ktoś po prostu wyciągnie je z kieszeni i przekaże Warcie. Mówimy tu o publicznych środkach na realizację publicznej inwestycji, na publicznym gruncie. Wydatkowanie takich funduszy podlega konkretnym przepisom i procedurom. Robimy wszystko, co jest w zakresie naszych możliwości i kompetencji, aby można było podjąć te środki jak najszybciej, ale sami tego nie zrobimy. Musimy współpracować z miastem, aby ten proces przebiegał tak szybko, jak to jest możliwe w ramach obowiązujących przepisów”– mówił Prezes Zarządu Warta Poznań S.A. Artur Meissner.
W tym momencie działania Warty opierają się na dwóch elementach: pozyskaniu brakujących środków z funduszy centralnych oraz opracowaniu pełnej dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę budynku socjalnego, który będzie kluczowym elementem remontu infrastruktury przy Drodze Dębińskiej 12.
„Naszym celem jest jak najszybszy powrót do Poznania dlatego planujemy, na ile to możliwe, wykorzystać istniejącą infrastrukturę, dostosowując ją do wymagań licencyjnych. Budynek, który powstanie przy boisku, może nie będzie robił wielkiego wrażenia, jednak pozwoli spełnić minima licencyjne i umożliwi organizowanie wydarzeń sportowych ” – tłumaczył Prezes Meissner.
Dwupoziomowy budynek, o którym mowa, będzie pełnił podwójną funkcję. Na co dzień będzie zapleczem dla boisk treningowych, na których odbywać się będą treningi i mecze drużyn juniorskich, a także sekcji ampfutbolowej i blind footbollowej Warty Poznań. W dni meczowe stanie się infrastrukturą wymaganą do organizacji spotkań 1. Ligi. Budynek będzie zlokalizowany w zachodniej części boiska, naprzeciw trybun. Znajdą się w nim szatnie, sanitariaty, pokoje dla sędziów, a także sala odpraw i zaplecze techniczne. Będzie miał długość około 35 metrów i szerokość 14 metrów. Wokół budynku znajdą się niezbędne dla niego miejsca parkingowe oraz miejsce dla infrastruktury telewizyjnej do transmisji meczów. Budynek zostanie zbudowany w technologii modułowej, co sprawi, że jego produkcja będzie mogła przebiegać równolegle z pracami ziemnymi na terenie DD12. Dzięki temu czas realizacji na miejscu będzie krótszy.
W kwestii pozostałej infrastruktury, klub bedzie w większości opierał sie na tej, która już jest z uwzględnieniem konieczności jej odnowienia. Projektowanie jest jednak obarczone wieloma trudnościami ze względu na wyzwania natury formalnej oraz technicznej. Przykładowo przez teren boisk przebiegają kolektory wodne, które znacznie ograniczają możliwości zabudowy. Dodatkowo, teren ten podlega skomplikowanym zapisom prawnym i ich „wyprostowanie” to także wyzwanie, w które muszą zaangażować się odpowiednie jednostki miejskie. Z tymi wszystkimi wzywaniami Warta musi sobie poradzić, bo dalsza gra w Grodzisku nie jest brana pod uwagę.
Mamy plany A, B, C i D dotyczące sposobu jak najszybszej realizacji inwestycji oraz ominięcia problemów formalnych, które mogą nas spowolnić. Natomiast nie ma mowy o tym, żeby się nie udało. Nie możemy już dłużej liczyć na wyrozumiałość Komisji Licencyjnej PZPN. Warta musi wrócić do Poznania. Cały czas wierzę, że będzie to możliwe na początku przyszłego sezonu” – zakończył Artur Meissner