fbpx
Marcin Janicki, przewodniczący rady nadzorczej Warty Poznań S.A.; fot. Adam Ciereszko

Marcin Janicki przewodniczącym rady nadzorczej Warty Poznań S.A.

Przez ponad 10 lat funkcjonowania w sporcie udało mi się zebrać spore doświadczenie, a teraz chcę się nim podzielić z tak zasłużonym klubem, jakim jest Warta Poznań – mówi Marcin Janicki, który objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Warty Poznań S.A.

Przez ostatnie 7 lat Marcin Janicki był związany z GKS Katowice, najpierw jako wiceprezes, a przez ostatnie lata jako prezes całego, wielosekcyjnego klubu. Wcześniej prowadził dwie agencje marketingu sportowego. – Wracam do Poznania, bo jestem stąd i jest to dla mnie naturalna droga. Przez te 10 lat funkcjonowania w sporcie udało mi się zebrać spore doświadczenie, a teraz chcę się nim podzielić z tak zasłużonym klubem, jakim jest Warta Poznań – opowiada i dodaje: – Jestem wdzięczny osobie właściciela klubu, Bartłomieja Farjaszewskiego za zaufanie. To pozytywna osoba, która dla Warty chce zrobić coś dobrego. Warto jej pomóc.

Marcin Janicki spotkał się już z pierwszym zespołem Warty Poznań i rozpoczął urzędowanie na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej spółki. To spółka zarządza I-ligowym klubem z Drogi Dębińskiej i dwoma najstarszymi zespołami juniorów.

Jakie cele wyznaczył sobie nowy przewodniczący rady nadzorczej? – Głównym zadaniem jest rozbudowa społeczności, skupienie grupy osób, którym Warta Poznań jest bliska. Każdy klub, a w szczególności klub piłkarski gromadzi wokół siebie ludzi z różnych środowisk. Łączy ich wspólny mianownik, jakim są herb, nazwa, tradycja. Warta Poznań ma swoją piękną historię i to jest wielka wartość. Kibice Warty zasługują na pozytywne emocje, transparentność w działaniu klubu i dlatego chciałbym tu stworzyć zasady, które usprawnią jego działalność – tłumaczy Marcin Janicki. – Warta Poznań przez wiele lat była klubem, z którym związani byli kupcy, przedsiębiorcy. Stąd inicjatywa powrotu do korzeni, stworzenia nowoczesnego klubu biznesu wokół Warty Poznań, rozwinięcia społeczności biznesowej. Wszystko po to, żeby ciężar finansowania klubu nie spoczywał na jednym, głównym sponsorze, ale na wielu małych firmach i osobach, dla których losy Warty są i będą ważną częścią życia.

W Katowicach Marcin Janicki był szefem klubu, który skupiał sekcję piłki nożnej, zarówno kobiet i mężczyzn, ale też hokeja na lodzie, siatkówki. – Jestem za tym, żeby w Poznaniu stworzyć najpierw jasne ramy i kierunek działania dla najważniejszej sekcji, czyli pierwszoligowej drużyny piłkarskiej. Żeby potem można było myśleć o rozszerzeniu portfolio o inne sekcje – uważa szef rady nadzorczej „Zielonych”.

Marcin Janicki jest rodowitym poznaniakiem. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i na tej uczelni obronił również doktorat, pisząc pracę pt. „Modele biznesowe klubów piłkarskich”. W ubiegłym roku zdobył UEFA Certificate in Football Management, w pierwszej edycji tego programu w Polsce. Od wtorku pełni funkcję prezesa Pierwszej Ligi Piłkarskiej, na które to stanowisko został wybrany jednogłośnie przez przedstawicieli klubów Fortuna 1. Ligi. W komisji ds. mediów i marketingu Polskiego Związku Piłki Nożnej zasiada od grudnia 2016 roku.

Witamy w Zielonej Rodzinie!