fbpx
Tadeusz Łuczak (1939-2020) były piłkarz i trener Warty Poznań

Nie żyje Tadeusz Łuczak. „Trener stulecia Warty Poznań”

Z przykrością informujemy, że w czwartek zmarł Tadeusz Łuczak, były świetny piłkarz Warty Poznań, a potem kilka razy trener „Zielonych”, wybrany w 2012 roku „Trenerem stulecia Warty Poznań”. 6 października skończyłby 81 lat.

Odszedł od nas człowiek, który przez niemal całe swoje życie był związany z Wartą Poznań. Najpierw jako zawodnik, a potem długoletni trener, zarówno pierwszego zespołu, jak i drużyn młodzieżowych – mówi Karol Majewski, kierownik Warty Poznań.

Tadeusz Łuczak urodził się w 1939 roku w Borysławiu, na terenie obecnej Ukrainy, skąd wraz z rodziną przeniósł się do Poznania. Jako 13-latek rozpoczął treningi w Warcie i szybko okazało się, że ma smykałkę do piłki. Najpierw był bramkarzem, ale jeszcze lepiej spisywał się w ataku. Jako 15-latek trenował z pierwszą drużyną „Zielonych”, by 2 lata później, jeszcze przed 17. Urodzinami zadebiutował w seniorskim zespole w meczu ligowym. We wrześniu 1956 roku Warta pokonała 4:1 Marymont Warszawa, a Tadeusz Łuczak wbił jedną z bramek. Trafił do juniorskiej reprezentacji Polski, prowadzonej przez Kazimierza Górskiego i wystąpił na dwóch turniejach UEFA (w Madrycie w 1957 roku i Luksemburgu – rok później), czyli nieoficjalnych mistrzostwach Europy juniorów.

Barwy Warty Poznań reprezentował aż do 35. roku życia, z krótką przerwą na przełomie lat. 50. i 60., gdy w występował w Śląsku Wrocław (początkowo w ramach zasadniczej służby wojskowej). Z wrocławskim zespołem awansował w 1964 roku do I ligi (obecnej Ekstraklasy).

Tadeusz Łuczak (Warta Poznań)

Tadeusz Łuczak był przez wiele lat kapitanem zespołu i jako przebojowy, ofensywny piłkarz jedną z największych gwiazd Warty Poznań. – Tadziu to jeden z jeden z najwybitniejszych zawodników lat 60 i 70 w Warcie Poznań. Świetny człowiek i bardzo dobry piłkarz. Był wzorem do naśladowania dla mnie i innych zawodników z młodszego pokolenia, które miało okazję grać z nim w jednym zespole. Potem współpracowaliśmy razem przez wiele lat jako trenerzy – wspomina Andrzej Żurawski, który do dziś szkoli młodzież w Akademii Warty Poznań.

Po rozstaniu się z boiskiem Tadeusz Łuczak był trenerem. Prowadził Wartę Poznań w kilku różnych okresach. Po raz pierwszy w 1979 roku, a po raz ostatni w 2001 roku. W międzyczasie był trenerem Warty Poznań w sezonie 1993/94 podczas jej poprzedniej przygody z Ekstraklasą.

Tadeusz Łuczak przez całą zawodową karierę pracował w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego. Zmarł w czwartek przed południem w Szpitalu HCP w Poznaniu.

W imieniu całej Zielonej Rodziny Warty Poznań składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Tadeusza Łuczaka.