fbpx
Zadaj pytanie Adrianowi Lisowi w newsletterze Warty Poznań

Poznaj Warciarza – Adrian Lis

Czy wiesz, ile par rękawic zużywa bramkarz w trakcie sezonu? Jakie są sposoby na obronę rzutów karnych? Na te oraz inne pytania od kibiców odpowiedział golkiper “Zielonych”, Adrian Lis.

 1. Kim chciałeś zostać w dzieciństwie?
  Strażakiem, jak mój tata.
 2. Z czego byłeś najlepszy, a z czego najsłabszy w szkole?
  Najlepszy byłem z historii, bo można było wykuć ją na pamięć, a z tym nigdy nie miałem problemów. Najgorzej radziłem sobie z matmą.
 3. Kto i kiedy zabrał Cię po raz pierwszy na mecz piłki nożnej?
  Był to mój tata, który zabrał mnie na mecz Trans Rakiety Biedrusko, w której występował wtedy mój brat. To było dawno temu.
 4. Twoja pierwsza praca?
  Taka pierwsza praca za jakieś tam drobne to zbieranie czereśni w wieku 12 lat. Jeśli chodzi o taką, gdzie dostałem swoją pierwszą umowę o pracę – była to firma Amigo, która należała od ówczesnego prezesa Polonii Środa Wielkopolska, w której miałem możliwość występować.
 5. Którego zagranicznego klubu jesteś fanem?
  Kiedyś byłem kibicem Arsenalu, ale ostatnio moim ulubionym klubem jest Juventus.
 6. Na jakim piłkarzu się wzorujesz?
  Głównie na Joe Harcie, który grał swego czasu w Manchestrze City.
 7. Co planujesz robić po zakończeniu gry w piłkę?
  Jestem jeszcze w takim wieku, że nie planuję tego, co będę robił po zakończeniu kariery piłkarza. Mam zamiar grać w piłkę tak długo, jak się da.
 8. Co doradziłbyś dzieciom, które chcą zostać bramkarzem?
  Moja rada: trening, trening i jeszcze raz trening. Tak to wyglądało u mnie. Przed szkołą i po szkole ciągła praca na treningach. W liceum z trenerem Borowskim mieliśmy pierwsze zajęcia o 6:30 rano, potem na 9:00 szedłem do szkoły, a o 16:00 miałem kolejny trening. Ciężka praca to podstawa.
 9. Jakie masz sposoby na obronę rzutów karnych?
  Staram się wyczuć strzelającego. Czy jest pewny swego, czy też pojawiła się w nim nutka niepewności. Wtedy patrzę na niego i już wiem. Wybieram róg, w który się rzucę i często jest to dobry wybór.
 10. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad zmianą pozycji (jeszcze grając w juniorach)?
  Nie zawsze byłem bramkarzem. Jako trampkarz grałem jeszcze na środku obrony. Wtedy, w roku 2002 zobaczyłem mecze Jerzego Dudka na mundialu w Korei i Japonii i postanowiłem zmienić pozycję. Zaimponował mi i wiedziałem, że chcę bronić tak jak on. Od tej pory skupiłem się na jednej pozycji. 
 11. Ile par rękawic zużywasz na sezon?
  Na cały sezon, czyli ok. trzydziestu kilku meczów plus obozy i sparingi… wychodzi ok. 15-20 par.