fbpx
Warta Poznań - Wisła Płock 2:0. Makana Baku

Najskuteczniejsi w Warcie Poznań – po 20. kolejce PKO Ekstraklasy

Makana Baku zdobył dwie bramki dla Warty Poznań w meczu z Wisłą Płock (2:0) i przeszedł do historii jako pierwszy obcokrajowiec, który strzelił dla „Zielonych” gola w Ekstraklasie. Mateusz Kuzimski powiększył swoją przewagę w klubowej punktacji kanadyjskiej tego sezonu, a Adrian Lis zaliczył w poniedziałek już piąte czyste konto w rozgrywkach.

Warta Poznań rozpoczęła sezon bez zagranicznych piłkarzy w składzie i była pod tym względem absolutnym wyjątkiem w PKO BP Ekstraklasie. Gdy we wrześniu Mario Rodriguez debiutował w barwach „Zielonych” był pierwszym obcokrajowcem, który zagrał dla Warty w Ekstraklasie od czasu Johna Phiri z Zimbabwe (4 występy jesienią 1994 roku). Jednak ani Hiszpan, ani Fin Robert Ivanov, który zaczął grać w zespole trenera Piotra Tworka, nie wpisali się na listę strzelców.

Zrobił to dopiero Makana Baku. W swoim trzecim meczu w poznańskim zespole Niemiec zapewnił Warcie Poznań wygraną z Wisłą Płock i został pierwszym zawodnikiem zza granicy, który zdobył dla Klubu bramkę w meczu Ekstraklasy! Było to po dokładnie 132 sekundach gry z Wisłą Płock, gdy skrzydłowy wypożyczony z Holstein Kiel wykorzystał świetne podanie Macieja Żurawskiego. Dla młodzieżowego reprezentanta Polski asysta oznacza pierwszy punkt w klubowej punktacji kanadyjskiej.

Makana Baku wskoczył w niej już na piąte miejsce po tym, jak po raz drugi pokonał bramkarza Wisły Płock. Teraz ma więc na koncie 2 gole i asystę z derbów Poznania.

Liderem klasyfikacji jest najlepszy strzelec zespołu, Mateusz Kuzimski. Tym razem snajper bramki nie zdobył, ale to po jego uderzeniu i interwencji Krzysztofa Kamińskiego Makana Baku mógł się cieszyć z drugiego trafienia w poniedziałek. Mateusz Kuzimski do 9 goli (6 w Ekstraklasie) dopisał więc czwartą asystę i wyraźnie prowadzi w klasyfikacji kanadyjskiej z 13 punktami.

Warta Poznań - Wisła Płock 2:0. Adrian Lis

Powody do zadowolenia ma również Adrian Lis, który zachował czyste konto już w czwartym meczu w tym roku i piątym w bieżącym sezonie. Oznacza to, że bramkarz „Zielonych” nie daje się pokonać w co trzecim występie ligowym, co daje mu dziesiąte miejsce wśród zawodników na tej pozycji w Ekstraklasie.

Warto też podkreślić, że poznaniacy już do 9 meczów wydłużyli swoją serię z co najmniej jedną zdobytą bramką w lidze.

BRAMKI:
9 – Kuzimski (3 w Pucharze Polski)
3 – Łukasz Trałka (1 w PP)
2 – Jan Grzesik, Michał Jakóbowski , Makana Baku (+2)
1 – Gracjan Jaroch (1 PP), Adrian Laskowski (1 PP), Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Mateusz Kupczak, Robert Janicki , Jakub Kiełb, Mariusz Rybicki

ASYSTY:
6 – Łukasz Trałka (1 w Pucharze Polski)
4 – Mateusz Kuzimski  (+1)
2 – Mateusz Czyżycki (1 w PP), Jan Grzesik, Jakub Kuzdra, Michał Jakóbowski
1 – Konrad Handzlik (1 PP), Kajetan Szmyt (1 PP), Adrian Laskowski, Robert Ivanov (1 w PP), Mario Rodriguez (1 w PP), Makana Baku, Maciej Żurawski (+1)

PUNKTACJA KANADYJSKA
13  – Mateusz Kuzimski
9 – Łukasz Trałka
4 – Jan Grzesik, Michał Jakóbowski
3 – Makana Baku
2 – Adrian Laskowski, Jakub Kuzdra
1 – Gracjan Jaroch, Mateusz Czyżycki, Konrad Handzlik, Kajetan Szmyt, Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Robert Ivanov, Mario Rodriguez, Robert Janicki, Jakub Kiełb.

CZYSTE KONTA
5  – Adrian Lis
1 – Daniel Biselica


ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU WARTA POZNAŃ – WISŁA PŁOCK