fbpx
Warta Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0. Makana Baku

Najskuteczniejsi w Warcie Poznań – po 22. kolejce PKO Ekstraklasy

Łukasz Trałka śrubuje rekord swojej kariery – pierwsza bramka w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała (2:0) to już 10. gol w sezonie, przy którym udział miał doświadczony pomocnik Warty Poznań. Z pierwszego trafienia w PKO BP Ekstraklasie cieszył się Jakub Kuzdra, a Makana Baku po 5 meczach w barwach „Zielonych” ma już 4 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej.

Podsumowanie kolejki warto zacząć od osiągnięć zespołowych Warty Poznań, która wygrała już dziewiąty mecz w rozgrywkach i piąty z ośmiu w tym roku PKO BP Ekstraklasy. Więcej zwycięstw w sezonie mają tylko cztery czołowe zespoły w tabeli ligowej: Legia Warszawa (15 wygranych), Pogoń Szczecin (12), Raków Częstochowa i Lechia Gdańsk (po 10). Ponadto przerwie zimowej lepsze od drużyny trenera Piotra Tworka są tylko Legia Warszawa (19 pkt na 24 możliwe) i Piast Gliwice (17 pkt). Warta Poznań ma ich w tym roku już 16, a w sumie 29.

Gole Makany Baku i Jakuba Kuzdry sprawiły, że „Zieloni” zanotowali 11. z rzędu występ w lidze ze zdobytą bramką. Ten wynik to wyrównanie rekordu za kadencji trenera Tworka – wcześniej zespół miał taką serię na początku sezonu 2019/20 w Fortuna 1 Lidze. Godny odnotowania jest też fakt, iż poznaniacy imponują skutecznością nie tylko w ataku, ale też w defensywie. Adrian Lis zachował czyste konto już w szóstym meczu w sezonie (1 taki występ ma też Daniel Bielica), a aż 5 spotkań bez straty gola przypada na ten rok.

Makana Baku zagrał w niedzielę dopiero piąty mecz dla Warty Poznań (czwarty w wyjściowej jedenastce), a strzelił już trzeciego gola. W dorobku ma też asystę w derbach z Lechem Poznań. Mimo skromnego stażu w drużynie piłkarz wypożyczony z Holstein Kiel jest już na czwartym miejscu w klubowej punktacji kanadyjskiej. Makana Baku strzela gola lub ma asystę średnio co 98,5 minuty, co jest czwartym wynikiem w lidze.

Łukasz Trałka jako drugi zawodnik po Mateuszu Kuzimskim osiągnął w klasyfikacji dwucyfrowy wynik. Ma 3 gole i 7 asyst, co jest rekordem kariery pomocnika „Zielonych”, który zbliża się do występu numer 400 w Ekstraklasie. W żadnym z kilkunastu wcześniejszych sezonów w karierze Łukasz Trałka nie dawał swoim drużynom tak wiele w ofensywie, jak teraz w Warcie Poznań.

Co ciekawe, bramka na 2:0 w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała była dziełem obrońców. Nie można zapominać o ogromnym udziale Makany Baku, który poprowadził kontratak w 90. minucie, ale do akcji w polu karnym włączyli się właśnie defensywni gracze: Jakub Kiełb i Jakub Kuzdra. Pierwszy zatrzymał piłkę, a drugi posłał ją do siatki. To pierwszy gol w Ekstraklasie 23-letniego zawodnika, który wcześniej zapisał na swoim koncie 2 asysty – tę premierową miał w październikowym meczu… w Bielsku-Białej z Podbeskidziem.

BRAMKI:
9 – Kuzimski (3 w Pucharze Polski)
3 – Łukasz Trałka (1 w PP), Jan Grzesik, Makana Baku (+1)
2 – Michał Jakóbowski , Mateusz Kupczak
1 – Gracjan Jaroch (1 PP), Adrian Laskowski (1 PP), Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Robert Janicki , Jakub Kiełb, Mariusz Rybicki, Jakub Kuzdra (+1)

ASYSTY:
7 – Łukasz Trałka (1 w Pucharze Polski) (+1)
4 – Mateusz Kuzimski
2 – Mateusz Czyżycki (1 w PP), Jan Grzesik, Jakub Kuzdra, Michał Jakóbowski, Maciej Żurawski
1 – Konrad Handzlik (1 PP), Kajetan Szmyt (1 PP), Adrian Laskowski, Robert Ivanov (1 w PP), Mario Rodriguez (1 w PP), Makana Baku, Jakub Kiełb (+1)

PUNKTACJA KANADYJSKA
13  – Mateusz Kuzimski
10 – Łukasz Trałka
5 – Jan Grzesik
4 – Michał Jakóbowski, Makana Baku
3 – Jakub Kuzdra
2 – Adrian Laskowski, Mateusz Czyżycki, Maciej Żurawski, Mateusz Kupczak, Jakub Kiełb
1 – Gracjan Jaroch, Konrad Handzlik, Kajetan Szmyt, Aleks Ławniczak, Bartosz Kieliba, Robert Ivanov, Mario Rodriguez, Robert Janicki, Mariusz Rybicki.

CZYSTE KONTA
6  – Adrian Lis
1 – Daniel Bielica