#ParkujMY – bilet na mecz Warta Poznań – Legia Warszawa z zaproszeniem do Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Legią Warszawa w 29. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie...
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Legią Warszawa w 29. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. To dwunasta odsłona akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
#ParkujMY to inicjatywa, którą zapoczątkowaliśmy na początku września 2022 roku. Akcja potrwa ona do końca obecnego sezonu ligowego. Przed każdym meczem piłkarzy „Zielonych” w roli gospodarza zachęcamy kibiców i sympatyków klubu do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Przy okazji spotkania Warty Poznań z Legią Warszawa (piątek, 21 kwietnia, godz. 20:30 na stadionie w Grodzisku Wlkp.) przybliżamy i promujemy Park Krajobrazowy Dolina Kamionki.
Na czym polega akcja #ParkujMY? Do wejściówek zakupionych na mecz są dołączone symboliczne bilety wstępu do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak kart wstępu, gdyż wejście do parku jest bezpłatne. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić aktywnie czas w na świeżym powietrzu, odkrywać i podziwiać walory parku, a przy tym być bliżej natury.
Należy podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której, między innymi pochodzi nazwa najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski.
#PARKUJMY 12: PARK KRAJOBRAZOWY PUSZCZA ZIELONKA
W tym roku park obchodzi 30-lecie istnienia. Utworzony w 1993 roku Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka zajmuje powierzchnię 12 202 ha. Jego celem jest zachowanie jednego z największych kompleksów leśnych środkowej Wielkopolski, charakteryzującego się dużymi wartościami przyrodniczymi, krajobrazowymi, a także naukowo-dydaktycznymi.
Park jest głównym celem spacerowym mieszkańców Murowanej Gośliny, należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Wielkopolsce. Jednocześnie jest największym kompleksem leśnym w aglomeracji poznańskiej. Prawie 80 procent powierzchni Parku pokryta jest lasami, zróżnicowanymi zarówno pod względem siedlisk jak i wieku.
Przed udaniem się na szlak, warto odwiedzić dwa punkty widokowe: nieopodal Arboretum Leśnego oraz przy jeziorze Zielonka. Rozpościerają się stamtąd wspaniałe widoki. Następnie należy odszukać niebieski szlak. Prowadzi on wzdłuż rzeki Trojanka do jeziora Głęboczek. Runo leśne Puszczy Zielonki jest niezwykle bogate pod względem gatunkowym. Podczas wędrówki macie szanse obserwować kwitnące jeszcze masowo zawilce i kokorycze – wczesnowiosenne geofity.
Odwiedzającym szlak towarzyszy zapach świeżej zieleni, lekko wilgotnej – po chłodnej nocy – ziemi, zadziwiająco mocny śpiew strzyżyka, a może i terytorialne bębnienie dzięciołów. Jest szansa na to, że uda się spotkać bobry, które zamieszkują dolinę Trojanki. Cel wędrówki to malowniczo położona maleńka wieś, która jeszcze w XVI w. była miastem, oraz urokliwe jezioro Głęboczek.
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka ma wiele do zaoferowania. W maju zakwita listera jajowata – być może któryś spacer pozwoli nam zaobserwować tę roślinę? Maj to także zakwit konwalii majowych, które szczególnie licznie pokrywają dno lasu przy Dziewiczej Górze. Nieopodal znajduje się Leśna Klasa w Annowie – może uda się jeszcze podziwiać łany kokoryczy pustych.