#ParkujMY – bilet na mecz Warta Poznań – Piast Gliwice z zaproszeniem do Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Piastem Gliwice w 33. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie...
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Piastem Gliwice w 33. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. To czternasta odsłona akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
#ParkujMY to inicjatywa, którą zapoczątkowaliśmy na początku września 2022 roku. Przed każdym meczem piłkarzy „Zielonych” w roli gospodarza zachęcamy kibiców i sympatyków klubu do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Teraz nadszedł czas na ostatnią odsłonę akcji. Przy okazji spotkania Warty Poznań z Piastem Gliwice (poniedziałek, 22 maja, godz. 19:00 na stadionie w Grodzisku Wlkp.) przybliżamy i promujemy Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy.
Na czym polega akcja #ParkujMY? Do wejściówek zakupionych na mecz są dołączone symboliczne bilety wstępu do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak kart wstępu, gdyż wejście do parku jest bezpłatne. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić aktywnie czas w na świeżym powietrzu, odkrywać i podziwiać walory parku, a przy tym być bliżej natury.
Należy podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której, między innymi pochodzi nazwa najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski.
#PARKUJMY 14: ŻERKOWSKO-CZESZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Utworzony w 1994 roku Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię blisko 15 794 ha. Jest położony środkowej części województwa wielkopolskieg – w przeważającej części leży na obszarze Kotliny Śremskiej i Równiny Rychwalskiej, mniejsze fragmenty parku znajdują się w obrębie Doliny Konińskiej, Równiny Wrzesińskiej, Wysoczyzny Kaliskiej i Wału Żerkowskiego. Cechą unikatową tego obszaru jest znaczne zróżnicowanie rzeźby terenu w części południowej, ukształtowanej podczas ostatniego zlodowacenia i będącej zarazem granicą maksymalnego zasięgu tego zlodowacenia. Teren ten gwałtownie opada w kierunku dolin rzecznych, ukazując terasy zalewowe z cennymi łęgami i grądami oraz nadrzecznymi łąkami. Przepływająca przez park Warta rozdziela go na dwie części.
Zasadniczym elementem krajobrazu jest tu Wał Żerkowski z kulminacjami Łysej Góry (161 m n.p.m.) i Góry Żerkowskiej (155 m n.p.m.). Krajobraz północnej części parku (wraz z doliną Warty) jest mniej zróżnicowany. Tworzą go przede wszystkim zwarte kompleksy: leśny z bogatą fauną i florą oraz stawowy okalający miasto Miłosław. Na terenie parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Czeszewski Las, Dębno nad Wartą i Dwunastak.
Podczas zwiedzania parku warto zobaczyć starorzecza w nadwarciańskich kompleksach leśnych wraz z bogactwem fauny i flory, w tym największe z nich – „Wielką Staruchę”. Innym wartościowym miejscem na szlaku jest „Wielkopolska Białowieża”, czyli unikalne w skali zachodniej Polski, puszczańskie w charakterze lasy łęgowe i grądowe z potężnymi starymi drzewami i obfitymi zasobami martwego drewna w rezerwacie Czeszewski Las – najstarszym obszarze chronionym w Wielkopolsce i zarazem najstarszym rezerwacie w regionie. Z punktu widokowego w Brzostkowie można podziwiać panoramę doliny Warty i Lutyni, a z wieży widokowej w Wolicy Koziej – widok na nadwarciańskie łęgi.
Wśród atrakcji turystycznych, które czekają na odwiedzających park, należy wymienić m.in.:
– spływ kajakowy Wartą, podczas którego można podziwiać lasy i nadrzeczne łąki, a także – dla bardziej doświadczonych kajakarzy – spływ Lutynią przez serce nadwarciańskich łęgów;
– przeprawę przez Wartę promem Nikodem w Czeszewie. Prom ten istnieje już od czasów przedwojennych, służył wówczas do przewozu drewna i zwierząt, natomiast od 1994 prom służy do celów turystycznych;
– wyprawę szlakami rowerowymi na terenie parku, np. Żerkowsko-Czeszewską Ósemką, prowadzącą obok najważniejszych atrakcji Parku, i aż dwukrotnie wymagającą przeprawy przez Wartę promem (w Nowej Wsi Podgórnej oraz w Dębnie nad Wartą);
– spacery ścieżkami dydaktycznymi: „Nad Lutynią”, która ukazuje las łęgowy, ujście Lutyni, która kończy tutaj bieg wpadając do Warty, oraz śródleśne łąki wraz z pozostałościami średniowiecznego grodziska oraz „Starorzecze”, która obejmuje przeprawę promem Nikodem i przedstawia miejsca żerowania kozioroga dębosza, ptaki związane ze środowiskiem wodnym oraz młode pokolenie lasu.