#ParkujMY – bilet na derby Poznania z zaproszeniem do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego
Każdy, kto kupi bilet na niedzielny mecz Warty Poznań z Lechem Poznań w 10. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy otrzyma...
Każdy, kto kupi bilet na niedzielny mecz Warty Poznań z Lechem Poznań w 10. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy otrzyma symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Wszystko w ramach akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
Począwszy od września przed każdym występem piłkarzy „Zielonych” w PKO Bank Polski Ekstraklasie w roli gospodarza zachęcamy do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Przed zaplanowanymi na niedzielę derbami Poznania promujemy w ten sposób Nadwarciański Park Krajobrazowy.
Akcja #ParkujMY polega na tym, że do biletów zakupionych na najbliższy mecz są dołączone symboliczne bilety do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak wejściówki, gdyż wstęp do parku jest bezpłatny. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić czas w danym miejscu, odkrywać i podziwiać jego piękno, a przy tym być bliżej natury.
Warto podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której nazwę, między innymi, wziął najstarszy klub piłkarski w Poznaniu.
#ParkujMY 2: Nadwarciański Park Krajobrazowy, czyli po suchym i mokrym lądzie
To wyjątkowy obszar, uznawany za jedną z siedmiu najcenniejszych ostoi ptaków wodnych i wodno-błotnych w Polsce. Malowniczy krajobraz doliny Warty został ukształtowany wskutek działalności lądolodu, a urozmaicają go obiekty pochodzenia antropogenicznego. Płynąca dnem pradoliny rzeka często zmienia swój bieg, a pośród jej meandrów znajdują się liczne starorzecza, otoczone przez ukwiecone, okresowo zalewane łąki.
Szczególnie polecamy spacer ścieżką dydaktyczną „Po suchym i mokrym Lądzie“. Trasa ścieżki rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Tworzy ona pętlę o długości około 10 km – jest to idealny dystans na jednodniową wyprawę. Po drodze będziecie mijać tablice edukacyjne, które przybliżą Wam przyrodnicze wartości doliny Warty.
Rzeźba terenu jest niezwykle urozmaicona. Dlatego też spacer zapewni Wam wiele atrakcji – od wspinania się na śródlądową wydmę do obserwacji olbrzymich otwartych przestrzeni, na których wiosną tworzą się rozległe rozlewiska, będące doskonałym miejscem do obserwacji ornitologicznych. Warto zabrać ze sobą lornetkę, może wypatrzycie czajkę, cyrankę lub rybitwę czarną.
Spacer szlakiem ścieżki dydaktycznej “Po suchym i mokrym Lądzie” pozwoli Wam zachwycić się pięknem budzącego się do życia krajobrazu nadwarciańskich łąk, gdzie ponad łanem roślinności niesie się charakterystyczne nawoływanie czajki, a z kwiatka na kwiatek przelatują barwne motyle i dzikie pszczoły. To także interesująca podróż po historii tego miejsca.