#ParkujMY – bilet na mecz Warta Poznań – Radomiak Radom z zaproszeniem do Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Radomiakiem Radom w 32. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie...
Kup bilet na mecz Warty Poznań z Radomiakiem Radom w 32. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy, a otrzymasz symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego. To trzynasta odsłona akcji #ParkujMY, którą prowadzimy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych.
#ParkujMY to inicjatywa, którą zapoczątkowaliśmy na początku września 2022 roku. Akcja potrwa ona do końca obecnego sezonu ligowego. Przed każdym meczem piłkarzy „Zielonych” w roli gospodarza zachęcamy kibiców i sympatyków klubu do odwiedzenia wybranego parku w regionie. Przy okazji spotkania Warty Poznań z Radomiakiem Radom (poniedziałek, 15 maja, godz. 19:00 na stadionie w Grodzisku Wlkp.) przybliżamy i promujemy Miedzichowski Park Krajobrazowy.
Na czym polega akcja #ParkujMY? Do wejściówek zakupionych na mecz są dołączone symboliczne bilety wstępu do parku. Mają one charakter zaproszenia i nie należy ich traktować dosłownie jak kart wstępu, gdyż wejście do parku jest bezpłatne. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych zachęcamy do tego, żeby spędzić aktywnie czas w na świeżym powietrzu, odkrywać i podziwiać walory parku, a przy tym być bliżej natury.
Należy podkreślić, że większość parków jest usytuowana w pobliżu rzeki Warty, od której, między innymi pochodzi nazwa najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski.
#PARKUJMY 13: MIEDZICHOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Utworzony w 1986 roku Miedzichowski Park Krajobrazowy (pod tą nazwą funkcjonuje od 2019 roku – wcześniej jako Pszczewski Park Krajobrazowy) zajmuje powierzchnię ponad 1432 ha. Jego celem jest zachowanie urozmaiconego krajobrazu rynny jezior pszczewskich oraz fragmentów dolin rzek Obry i Kamionki wraz z ostojami różnych gatunków zwierząt, stanowiskami rzadkich gatunków roślin oraz cennymi elementami historycznymi i kulturowymi. Na terenie parku znajdują się obszary Natura 2000.
Park charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, z licznymi wzniesieniami. Najwyższe z nich nazwano górami (Góra Trębacza, Królewska Góra czy Kozie Góry). Płaskie i lekko pofalowane tereny miejscami zostały głęboko porozcinane przez doliny rzeczne i rynny jeziorne.
Śródleśne jeziora Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego to wyjątkowa perełka na mapie Wielkopolski, zwłaszcza, że ich powierzchnia jest na tyle niewielka, że można odwiedzić je wszystkie, jedno po drugim w ciągu jednego dnia. Największe z nich -Jezioro Wielkie jest rezerwatem faunistycznym. Płytkie, eutroficzne Jezioro Wielkie z trzema wyspami to gratka dla obserwatorów przyrody. Na jednej z nich rośnie ponad 200-letni naturalny drzewostan z przewagą dębu. Na jeziorze spotkać można około 120 gatunków ptaków, w tym około 30 zagrożonych w skali kraju!
Wycieczka rowerem po lesie jest jedną z najbardziej relaksujących form aktywnego odpoczynku. Dobrze się składa, że Miedzichowski Park Krajobrazowy dysponuje kilkoma szlakami, które biegną między śródleśnymi jeziorami na wyciągnięcie ręki! Jadąc nimi wśród gęstego lasu można spotkać sporo tropów zwierząt, od jelenia szlachetnego, sarny europejskiej, czy dzika, po nawet wilka.
Warto dodać, że od maja do września w Miedzichowie odbywają się Eko Jarmarki, podczas których można wziąć udział w przygotowanych przez wystawców atrakcjach i zajęciach przyrodniczych. Podczas organizowanego tu corocznie Festiwalu Archeologicznego można zapoznać się z lokalną tradycją hutniczą, związaną z wytapianiem żelaza z rudy dawną metodą dymarską.