ADAM KNIOŁA
ur. 07.02.1911 – zm. 26.12.1942
Piłkarz Warty Poznań, mistrz Polski z 1929 roku. W mistrzowskim sezonie: 19 meczów i 14 goli. Reprezentant Polski.
Najmłodszy w ekipie mistrzów Polski z 1929 roku. Gdy rozpoczynał się rok zakończony zdobyciem tytułu, Adam Knioła miał zaledwie 18 lat, mimo to rozgrywał już wtedy swój drugi sezon w zespole „Zielonych”. Był prawym łącznikiem, ale też napastnikiem. Drugim najlepszym strzelcem mistrzowskiej drużyny z 14 bramkami na koncie. Więcej trafień miał tylko Władysław Przybysz. Oprócz piłki nożnej uprawiał też lekkoatletykę.
„Warciarzem” był od 1928 do 1934 roku. Rozegrał w tym czasie 111 meczów i strzelił 57 goli. W relacjach z występów Adama Knioły wyłania się obraz przebojowego, grającego efektownie piłkarza, który potrafił być skuteczny w polu karnym przeciwnika. „Knioła jest jednym ze świeżo odkrytych talentów; operuje on, poza innemi zaletami, dużą orientacją w gorączce podbramkowej i niemałą predyspozycją strzałową z każdej pozycji” – tak dziennikarz „Przeglądu Sportowego” charakteryzował młodego piłkarza Warty Poznań.
Jeszcze przed swoimi 21. urodzinami, 25 października 1913 roku zadebiutował w reprezentacji Polski, która na Stadionie Miejskim w Poznaniu mierzyła się towarzysko z Jugosławią, półfinalistą rozgrywanych rok wcześniej w Urugwaju mistrzostw świata. W stolicy Wielkopolski Polacy rozbili drużynę z Bałkanów 6:3, a Adam Knioła zdobył bramki na 4:1 i 5:2. Został w ten sposób najmłodszym strzelcem dwóch goli w jednym meczu dla „Biało-czerwonych”.
W kadrze narodowej zagrał potem jeszcze tylko raz, we wrześniu 1935 roku, przeciwko Łotwie, gdy był już zawodnikiem Warszawianki. Adam Knioła przeniósł się do stolicy po tym, jak otrzymał korzystną dla siebie ofertę pracy w charakterze urzędnika pocztowego. Obowiązki te łączył z grą dla Warszawianki. W sumie grał w lidze przez 12 sezonów od 1928 do 1939 roku. Z pewnością Adam Knioła mógłby jeszcze bardziej poprawić ten dorobek, gdyż w momencie wybuchu II wojny światowej miał dopiero 28 lat.
W 1940 roku został aresztowany przez hitlerowców w wyniku ulicznej łapanki na ulicach Warszawy. Trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie został zamordowany w komorze gazowej, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w 1942 roku.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe