MARIAN BEYM
ur. 2.12.1894 – zm. 09.1939
Założyciel i pierwszy kapitan sportowy Warty Poznań. Sędzia piłkarski. Powstaniec Wielkopolski, uczestnik III powstania śląskiego.
Jako 17-latek był w gronie siedmiu założycieli Warty Poznań, pierwszego polskiego klubu piłkarskiego w mieście. Wcześniej występował jako zawodnik w niemieckiej Britannii. W Warcie przypadła mu rola kapitana sportowego. Co ciekawe, rok później w 1913 roku był pomysłodawcą stworzenia sekcji tenisowej Warty i został jej sekretarzem. Później był także kierownikiem tej sekcji.
Jako piłkarz uczestnik pierwszego, historycznego meczu „Zielonych” – wygranego 9:2 z poznańską Herthą 18 sierpnia 1912 roku. Tworzył wówczas parę obrońców z Franciszkiem Szycem, mimo że zazwyczaj grał jako napastnik. Jako zawodnik Warty Poznań grał w mistrzostwach Wielkopolski w latach 1913 oraz 1914 i dwukrotnie zdobywał z drużyną tytuł mistrzowski. W listopadzie 1913 roku wystąpił w dwóch pierwszych meczach piłkarskiej reprezentacji Wielkopolski przeciwko Wiśle Kraków. Karierę zawodniczą zakończył w 1919 roku i został sędzią piłkarskim. Prowadził m.in. mecze w finałach mistrzostw Polski w 1922 roku. W latach 1920-22 był Przewodniczącym Wydziału Spraw Sędziowskich Poznańskiego OZPN. Po tym, jak został służbowo przeniesiony do Katowic, działał również w strukturach Górnośląskiego OZPN. Był delegatem na zjazd PZPN w 1924 roku.
Z ramienia Warty Poznań Marian Beym wziął udział w zebraniu założycielskim Związku Polskich Towarzystw Sportowych w styczniu 1913 roku. Jak informował poznański „Orędownik”: „Związek ten ma na celu złączenie wszystkich polskich sportowców żyjących w Niemczech i przez wspólne ćwiczenia i zawody wydoskonalić ich w technice gry w piłkę nożną i pięstówkę [gra przypominająca nieco dzisiejszą siatkówkę]”. Później, od stycznia do kwietnia 1914 roku Marian Beym był prezesem ZPTS.
Podobnie jak wielu innych sportowców Warty Poznań, Marian Beym został powołany do armii pruskiej. W czasie I wojny światowej pełnił służbę w oddziale mobilizacyjnym i pomagał wówczas dezerterom uciec poza granice Rzeszy. Walczył w powstaniu wielkopolskim oraz III powstaniu śląskim w 1921 roku.
Nie jest znana dokładna data śmierci Mariana Beyma. Wiadomo jedynie, że uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku i nie wrócił z wojny.
fot. archiwum Klubu