Finał projektu BIO-AGE. Konferencja z udziałem Hannover 96 w czwartek na AWF.
12 grudnia w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się finałowa konferencja projektu BIO-AGE, poświęconego przełamywaniu barier i promowaniu...
12 grudnia w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się finałowa konferencja projektu BIO-AGE, poświęconego przełamywaniu barier i promowaniu równych szans w młodzieżowej piłce nożnej. To projekt, nad którym od roku pracowała Warta Poznań wraz z niemieckimi partnerami: Uniwersytetem Saary i klubem Hannover 96.
Projekt BIO-AGE dotyczy problematyki młodzieży późno dojrzewającej w sporcie. Jego celem jest dostosowanie procesu treningowego do indywidualnych potrzeb zawodników, uwzględniając ich biologiczny etap rozwoju. Dzięki temu młodzi piłkarze, zwłaszcza ci rozwijający się wolniej niż rówieśnicy, mogą maksymalizować efekty treningowe i minimalizować ryzyko urazów.
Chłopcy w wieku nastoletnim nie rozwijają się równo pod względem biologicznym, jednak w świecie piłki nożnej nadal główną wytyczną jest metryka. Często zdarza się, że młodzi zawodnicy, którzy są np. niżsi czy słabsi od swoich rówieśników z danego rocznika, są pomijani na treningach albo przesuwani do rezerw. To nie ma nic wspólnego z ich potencjałem sportowym, a jedynie wynika z wolniejszego rozwoju fizycznego. Drugim problemem są obciążenia treningowe, którym tacy zawodnicy są poddawani. Obciążenia te często nie są dostosowane do ich stopnia rozwoju, co grozi ryzykiem kontuzji. Oznacza to, że potencjalnie wielkie talenty są marnowane ze względu na brak uwzględnienia ich specyfiki biologicznej. Naszym celem było dogłębne zbadanie tego zagadnienia i opracowanie rozwiązań szkoleniowych, które mogłyby być wdrożone w Akademii — mówi Mirosław Wódkowski, dyrektor Akademii Warty Poznań.
Przez miniony rok projekt BIO-AGE był realizowany przez Wartę Poznań we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu, drużyną Hannover 96 oraz Uniwersytetem Saary. Celem tych działań było przetestowanie różnych metod badawczych dotyczących określania wieku biologicznego zawodników oraz stworzenie narzędzi dla trenerów, umożliwiających wdrożenie filozofii BIO-AGE do codziennego treningu młodych piłkarzy.
Ukoronowaniem projektu będzie konferencja naukowa 12 grudnia, która podsumuje cały rok działań. Wezmą w niej udział trenerzy, fizjoterapeuci, osoby związane profesjonalnie ze sportem oraz rodzice. W programie konferencji znajdzie się:
- prezentacja metodologii BIO-AGE i jej zastosowania w pracy z późno dojrzewającymi sportowcami,
- dyskusja nad kluczowymi wnioskami z projektu oraz sposobami promowania zrównoważonego, skoncentrowanego na zawodnikach rozwoju młodzieży,
- wystąpienia przedstawicieli Warty Poznań i Hannover 96, dzielących się swoimi doświadczeniami,
- analiza wpływu uwzględnienia poziomu dojrzałości na zmniejszenie ryzyka kontuzji i zwiększenie równości w piłce nożnej młodzieżowej.
Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Odbędzie się w godzinach 10:00–14:00 w najbliższy czwartek na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wstęp jest darmowy.